چرخه حیات کرونا در بدن انسان...مکانیسم بروز مرگ در اثر ویروس کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با افزایش شمار مرگ و میر در چندین کشور جهان پس از انتشار ویروس کرونا، پرسش بسیار مهمی که پیش می‌آید، از این قرار است: این ویروس چگونه به بدن انسان نفوذ می‌کند و چگونه باعث مرگ می‌شود؟

دکتر احمد شاهین، استاد ویروس شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه زقازیق در مصر، در مصاحبه با العربیه نت، مراحل مربوط به چرخه حیات و عمر ویروس کرونا را در داخل بدن انسان تا زمان مرگ در اثر اصابت ویروس، شرح داد.

حمله به ریه‌ها

دکتر شاهین می‌گوید: این ویروس به محض ورود به بدن انسان از طریق مخاط بینی، درجریان خون نفوذ کرده و به سوی ریه‌ها و دستگاه تنفسی، حرکت می‌کند و در آنجا به بافت کیسه‌های هوایی حمله می‌کند که ماموریت انتقال اکسیژن از هوای تنفس شده از طریق بینی به خون و از آن به سایر اعضای بدن و سیستم‌های حیاتی را بر عهده دارند.

وی می‌افزاید: پس از چسبیدن ویروس به سلول‌های زنده کیسه‌های هوا در شش‌ها، پروتئین ویروس با پروتئین سلول‌های فولیکول تداخل کرده و برای تشکیل تعداد دیگری از سلول‌های ویروسی که شروع به گسترش و نفوذ به کیسه‌های هوا کرده اند، تکثیر شده و مانع کار آن‌ها می‌شوند.

نبرد سیستم ایمنی

این استاد ویروس شناسی در ادامه به تشریح مراحل و چرخه حیات ویروس کرونا در بدن انسان پرداخته و می‌گوید که سیستم ایمنی بدن با ورود ویروس، فعال شده و گلبول‌های سفید به سلول‌های ویروسی که شروع به گسترش و نفوذ کرده‌اند، حمله کرده و نبردی شدید میان آنها شعله‌‍ور می‌شود و توان‌مندی سیستم ایمنی فرد، عاملی است که سرنوشت این نبرد و طرف برنده و بازنده را تعیین می‌کند.

او افزود: در صورت پیروزی سیستم ایمنی بدن، ویروس از بین رفته و خورده شده و ضایعات آن از طریق خون به کلیه‌ها و از طریق ادرار، دفع می‌گردد و ویروس‌های زنده مانده از طریق سرفه یا عطسه در هوا پخش شده و به جستجوی محیط مناسب دیگری برای تکثیر پرداخته و بدین ترتیب، بر شمار مبتلایان افزوده می‌شود.

این کارشناس مصری، روشن ساخت که در صورت پیروزی ویروس بر سیستم ایمنی بدن، آخرین نبرد جسم انسان، آغاز شده و درجه حرارت بدن برای متوقف کردن انتشار ویروس، بالا می‌رود که نیاز به حرارت معینی برای تکثیر سلول‌های ویروسی جدید دارد. در صورت فروپاشی کامل سیستم ایمنی، پروتئین ویروس به پروتئین کیسه‌های هوایی در ریه‌ها چسبیده و باعث از بین رفتن آن‌ها و پر شدن ریه‌ها از آب شده و سپس، بافت ریه آسیب دیده و ملتهب شده و سیستم تنفسی بکلی از کار می‌افتد و مرگ رخ می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید