حرم‌لیسی راهکار مقابله با کرونا در برخی شهرهای مذهبی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با انتشار گسترده ویروس کرونا در ایران و افزایش چشمگیر کشته‌شدگان و مبتلایا به کرونا، مقابکرونا بسیاری در ایران برای مقابله با این ویروس، خواستار بسته شدن مقبره معصومه در قم و علی‌بن موسی الرضا در مشهد شدند. در سوی مقابل تعداد از تندروهای مذهبی کارزار «حرم‌لیسی» به راه‌انداخته، تا نشان دهند اماکن مذهبی به کرونا مبتلا نمی‌شوند.

در یکی از این ویدئوها مرد جوانی با دست کشیدن روی ضریح معصومه در قم می‌گوید: «آقا اینجا پر از کرونا شده، منم الان اینجا رو لیس می‌زنم، هر چی کروناست واسه من بیاد.»

حرم‌لیس دیگری در شهر مشهد نیز ویدئویی از خود منتشر کرده و در آن گفت: «شبهه انداختن که حرم علی بن موسی‌الرضا کرونا گرفته، ایدز گرفته، مسخره کردن. من اومدم حرم امام رضا رو لیس بزنم، که ان شالله این مرض توی بدن من بره و شما با خیال راحت بیایین زیارت کنید.»

او پس از لیسیدن ضریح گفت: «این مرض کرونا رو من خوردم، ان‌شالله شما بیاید زیارت.»

این اقدامات که واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای در فضای مجازی به همراه داشت، در روزی انجام شد که قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم از بستری شدن 200 مورد کرونایی دیگر در این شهر خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا دکتر علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با تاکید بر اینکه « زمان پایان کرونا به مردم بستگی دارد و تنها راه آن شکستن چرخه بیولوژیک ویروس با افزایش بهداشت همگانی است»، گفت: « برگزاری جلسات در ادارات و به خصوص فرضیه نماز جماعت و تناول غذا در مجموعه ادارات نباید انجام شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید