تنش آفرینی‌های ترکیه...بمباران مقر فرماندهی روسیه در منبج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای ترکیه، طبق اعلام مرکز دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روز یکشنبه 1 مارس، مقر فرماندهی روسیه را در حومه منبج در شمال سوریه، هدف قرار دادند.

این نیروها همچنین مناطقی در العریمه، الخالدیه، الکاوکلی، الیالنی و جب‌الحمرا را که زیر کنترل شورای نظامی منبج و نیروهای رژیم قرار دارند و همچنین، اطراف ساختمان فرماندهی نیروهای روسی و مقر نیروهای امنیت داخلی را بمباران کردند.

نیروهای ترکیه مستقر در پایگاه شیخ ناصر، حمله موشکی شدیدی را علیه مناطق مختلفی از شهرک العریمه، واقع درغرب شهر منبج در شمال شرقی حلب، انجام دادند که منجر به کشته و زخمی شدن غیرنظامیان و همچنین کشته شدن 4 تن از نیروهای رژیم و شبه نظامیان وفادار به آن و زخمی شدن دست کم 5 نفر از آن‌ها به درجات منفاوت شد. این موشک باران، آواره شدن ده‌ها غیرنظامی از خانه هایشان به دلیل تنش آفرینی‌های نظامی ترکیه را به دنبال داشته و گلوله باران همچنان به شدت ادامه دارد.

گفتنی است که نیروهای رژیم، حمله گسترده‌ای را با برخورداری از پشتیبانی روسیه، از ماه دسامبر در داخل و اطراف ادلب، آغاز کرده‌اند.

شایان ذکر است که گروه هیئت تحریرالشام (النصره پیشین) بیش از نیمی از مناطق استان و بخش‌های همجوار را در استان‌های حلب، حماه و لاذقیه، در کنترل خود دارد و ظرف چند هفته گذشته موفق به پیش‌روی بزرگ میدانی شده است.

از ابتدای فوریه، تنش میان دمشق و آنکارا در منطقه، افزایش یافته و بازتابش در درگیری‌های میدانی قابل مشاهده است که تلفاتی را برای هر دو طرف، در برداشته است.

ترکیه، پنجشنبه گذشته، متحمل خسارات سنگین شد، زیرا دست کم 34 سرباز در حملات هوایی کشته شدند که آنکارا، نیروهای رژیم را به اجرای آن‌ها در ادلب؛ متهم کرده است.

قصد رویاروئی با روسیه در کار نیست

پس از این حمله، ترکیه در واکنش خود علیه نیروهای رژیم را در ادلب آغاز کرد. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، یکشنبه 1 مارس اعلام کرد که عملیات «سپر بهار»، که پس از حمله فجیع در ادلب در 27 فوریه آغاز شده، با موفقیت ادامه دارد.» او افزود که آنکارا «هیچ قصدی» برای ورود در رویارویی با مسکو، حامی دمشق ندارد.

بروز تنش در ادلب، عاملی است که احتمال افزایش شکاف میان مسکو و آنکارا را افزایش داده و هماهنگی فیمابین درمورد پرونده سوریه علی رغم وجود اختلاف نظرها را به مخاطره می‌افکند.

بر اساس آمار سازمان ملل، حمله به ادلب و اطراف آن تا این لحظه منجر به آوارگی 948 هزار تن شده که نیمی از آنها، کودکان هستند که به سوی مناطق امن‌تر شمالی، بخصوص مرزهای ترکیه، گریخته اند که کمپ‌های آوارگان را در خود جای داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید