توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان رسماً امضا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

توافقنامه صلح آمریکا با طالبان بعد از ظهر شنبه 29 فوریه در شهر دوحه قطر رسماً امضا شد. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا و ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان این توافقنامه را امضا کردند.

پیش از امضای این توافقنامه صلح، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا سخنرانی کرد از گروه طالبان خواست به وعده هایش عمل کند.

این توافقنامه تاریخی پس از 18 ماه تلاش امریکا امضا شد و قرار است گفتگوهای بین الافغانی به تاریخ 10 مارس امسال در ناروی(نروژ) برگزار شود.

هم زمان با امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو در کابل نشست مشترک خبری برگزار کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در این نشست خبری گفت، تمام توافقنامه صلح امریکا با طالبان «مشروط» است.

در همین حال، مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا در این نشست خبری گفت، امروز یک لحظه کلیدی برای فرایند صلح است و واشنگتن به تعهدات اش متعهد می باشد.

اسپر اضافه کرد، امریکا روابط دوامدار و پایدار اش را با افغانستان حفظ خواهد کرد و نباید «تروریستان» از خاک این کشور علیه امریکا استفاده کند.

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «همه متعهدین ناتو از توافقنامه صلح امریکا با طالبان حمایت می کنند تا جنگ دو دهه پایان یابد و این توافقنامه یک پیروزی برای صلح و مردم افغانستان است».

هم زمان با امضای توافقنامه صلح امریکا با طالبان، حکومت افغانستان و امریکا اعلامیه ای مشترک نشر کردند.

در این اعلامیه آمده است: «ایالات متحده بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافق با طالبان در مدت 135 روز شماری نیروهای نظامی اش را در افغانستان به 8600 نفر کاهش می دهد و دیگر تعهدات شان را براساس توافقنامه صلح امریکا با طالبان عملی خواهد کرد».

در ادامه اعلامیۀ مشترک ذکر شده: «در تطابق با ارزیابی و تشخیص مشترک از سوی ایالات متحده امریکا و جمهوری اسلامی افغانستان، ایالات متحده، متحدین و ائتلاف بین المللی بقیه نیروهای شان را در جریان 14 ماه بعد از اعلان این اعلامیۀ مشترک و توافقنامه امریکا و طالبان از افغانستان خارج نموده و تمام نیروهایش را از پایگاه های باقی مانده، مشروط به اجرای تعهدات طالبان در توافقنامه بین ایالات متحده و طالبان از افغانستان خارج می کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید