مشاهده 1260 مورد مشکوک به کرونا در بیمارستان های گیلان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع خبری ایران روز پنج‌شنبه 27 فوریه از سرایت ویروس کرونا به شهرهای شمال این کشور خبر دادند.

طبق این منابع دکتر مهدی شادنوش نماینده وزیر بهداشت در گیلان با بیان اینکه بیمارستان رازی رشت با 300 تحت مرکزیت درمان کرونا در گیلان را دارد، گفت: «گیلان یکی از کانون‌های آلوده کشور است.»

به گزارش عصر ایران، دکتر مهدی شادنوش در گفت‌وگو با صداوسیمای مرکز گیلان، با بیان اینکه بیمارستان رازی رشت با 300 تخت مرکزیت درمان کرونا در گیلان را دارد، اظهار کرد: «برای مرکز دیالیز این بیمارستان یک راه جداگانه ایجاد شده است.»

او با بیان اینکه کلیه زیرساخت‌ها و امکانات تشخیصی آزمایشگاهی کرونا در گیلان آماده بهره برداری است، افزود: «بسیج و هلال احمر نیز به صورت جدی وارد کار شده اند و کادر درمانی استان با روحیه و انگیزه بهتری در حال خدمت رسانی به مردم هستند».

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در گیلان از مردم خواست نسبت به کرونا مضطرب نباشند و تصریح کرد: «ویروس کرونا بسیار ضعیف است و با شست و شوی دست‌ها از بین می‌رود، اما مرموز است و سرعت انتشار بالایی دارد و باید جدی گرفته شود».

شادنوش با بیان اینکه مقابله با کرونا نیازمند یک انضباط اجتماعی است، عنوان کرد: «گیلان یکی از کانون‌های آلوده کشور است و باید حلقه گردش ویروس را قطع کنیم، اما متاسفانه برخی از مسئولان هنوز این جدیت را درک نکرده اند».

وی حرکت ویروس از یک شهر به شهر دیگر را موجب انتشار آن دانست و خاطرنشان کرد: «کسی که خود و خانواده‌اش را سالم نگه دارد، یک خدمت ملی انجام داده لذا حت‌ المقدور از منزل خارج نشوید تا گردش ویروس فروکش کند».

نماینده وزیر بهداشت در گیلان با بیان اینکه در حال حاضر از مرحله قرنطینه خارج شدیم، گفت: «شست و شوی مرتب و منظم دست‌ها با آب و صابون و حفظ فاصله یک متری با افراد 90 درصد خطر ابتلا به کرونا را برطرف می کند لذا کسانی که علائم سرماخوردگی مانند عطسه و سرفه دارند باید از ماسک استفاده کنند تا مانع از انتشار ویروس شوند».

وی ورود کرونا به کشور را موجب وارد شدن شوک به بخش تولیدات بهداشتی دانست و اضافه کرد: «براساس توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت وظیفه داریم در مرحله نخست کادر درمانی اعم از پزشکان و پرستاران در بیمارستان‌ها را مجهز به لوازم حفاظت شخصی کنیم، زیرا این گروه در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند. در حال حاضر امکانات بهداشتی مورد نیاز به تهران رسیده و به زودی وارد گیلان می‌شود.»

شادنوش از افزایش تولیدات داخلی در کنار واردات محصولات بهداشتی خبر داد و تاکید کرد: «افراد سالم آنچنان به ماسک نیاز ندارند و بیماران باید ماسک بزنند تا از اشاعه ویروس جلوگیری کنند. از هموطنان می‌خواهیم به گیلان سفر نکنند و مردم گیلان حداقل یک هفته در منزل بمانند تا کرونا کنترل شود».

نماینده وزیر بهداشت در گیلان با بیان اینکه تاکنون 1260 مورد مشکوک به کرونا در سطح بیمارستان‌های استان مشاهده شده، گفت: «بیش از 400 نفر بهبود یافته و مرخص شده‌اند لذا افراد در صورت بروز علائم سرماخوردگی سریعا به بیمارستان مراجه نکنند، بلکه سعی کنند در خانه بمانند و از خوددرمانی بپرهیزند، اما در صورت تشدید علایم به ویژه تنگی نفس به پزشکان مطب مراجعه کنند».

وی دستورالعمل وزارت بهداشت را مبنی بر عدم جابجایی بیماران مشکوک از شهرستان‌ها دانست و یادآور شد: «نگرانی بابت کمبود تخت در بیمارستان ها نداریم. همچنین کیت‌های خاص آزمایشگاهی ویژه کرونا امشب به گیلان می‌رسد و به زودی قابل استفاده خواهد بود.»


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید