اروپا در پاسخ به حفاری در آب‌های قبرس؛ ترکیه را تحریم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه‌اروپا روز دوشنبه 24 فوریه، چارچوب سیاسی و قانونی اعمال تحریم علیه ترکیه را تصویب کرد.

این تصمیم در نشست وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل صادر شد.

اتحادیه اروپا اعلام کرد که این تحریم‌ها، در واکنش به حفاری‌های نفتی ترکیه در آب‌های قبرس بوده و شامل ممنوعیت صدور روادیدهای ورود و بلوکه کردن دارایی می‌گردد.

اتحادیه‌اروپا همچنین خاطرنشان کرد: اکنون مرحله شناسایی اسامی اشخاص و مراکز اقتصادی، صنعتی و مالی است.

اقدامات غیرقانونی

نیکوس آناستاسیادس، رئیس‌جمهور قبرس، اکتبر گذشته اعلام کرد که عملیات حفاری دریایی برای کشف ذخایر گازی، طبق برنامه و علیرغم «تهدیدها و اقدامات غیرقانونی ترکیه»، در داخل آب‌هایی که در آن کشور مدیترانه شرقی از حقوق انحصاری اقتصادی برخودار است، ادامه خواهد یافت.

آناستاسیادس در سخنرانی بزرگداشت سالروز 55 سالگی استقلال قبرس اظهار داشت كه وی همچنان نسبت به دستیابی به توافق صلح با قبرسی‌های ترک جدایی طلب برای احیای یکپارچگی این كشور، متعهد است.

ترکیه و دولت قبرسی‌های یونانی که از سوی مجامع بین‌المللی برسمیت شناخته شده، در قبرس بر سر اکتشاف نفت و گاز در مدیترانه شرقی، منازعه دارند که منطقه‌ای است که گمان می‌رود سرشار از گاز طبیعی باشد.

ترکیه، قبرس را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد و به شدت با حفاری‌های گازی آن، مخالفت می‌کند. ترکیه مبادرت به ارسال کشتی‌ها برای جستجوی هیدروکربن‌ها در منطقه اقتصادی انحصاری قبرس کرده است.

آغاز حفاری‌ها

وزارت امور خارجه ترکیه، در ژوئیه گذشته اعلام كرد كه اظهارات مقامات یونان و اروپایی درباره غیرقانونی بودن اكتشاف گاز و نفت در سواحل قبرس را رد كرده و خاطرنشان ساخت که اتحادیه اروپا، نمی‌تواند میانجی بی طرفی در مسئله قبرس باشد.

وزارتخانه مزبوردر بیانیه ای اعلام کرد: کشتی ترکیه موسوم به «فاتح»، عملیات حفاری را در جزیره‌ای واقع مدیترانه غربی در اوایل ماه مه، آغاز کرد و کشتی«یاووز»، اخیراً به سواحل شرقی قبرس رسیده بود و عملیات حفاری را آغاز خواهد کرد.

منابع دیپلماتیک اروپایی تأکید کرده اند که اتحادیه اروپا به دلیل اصرار ترکیه بر اجرای عملیات حفاری در نزدیکی سواحل قبرس، در حال بررسی اقدامات سختگیرانه‌ای در قبال ترکیه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size