سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان: تا کنون با هیچ طرف سیاسی مذاکره نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 27 فوریه خبرهای نشر شده مبنی به آغاز مذاکره با تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله را رد کرده گفت، تا کنون با هیچ طرف سیاسی مذاکرۀ صورت نگرفته است.

صدیقی در صفحه رسمی توییترش نوشت: «تا حال هیچ‌گونه مذاکره‌ی با کدام طرف سیاسی صورت نگرفته است. رئیس جمهور غنی مصمم است تا برای تشکیل کابینه آینده با اقشار مختلف سیاسی و نمایندگان مردم مشوره کند.»

در همین حال، عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله می‌گوید، با میانجیگری زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا مذاکرات با تیم انتخاباتی «دولت ساز» به رهبری محمد اشرف غنی برای حل جنجال‌های انتخاباتی آغاز شده است.

فرهمند در صفحه رسمی توییترش نوشت: «مذاکرات دو‌تیم انتخاباتی با پادرمیانی نماینده ویژه ایالات‌متحده امریکا در آستانه امضای توافقنامه صلح آغاز گردید. تعویق تحلیف و توقف تعیین والی‌ها پذیرفته شد.»

فرهمند در ادامه نوشت: «صلح یکی از اولویت‌های برنامه انتخاباتی ثبات و همگرایی بوده است، اما برای دفاع از آرای پاک ملت تا آخر خط پابند و متعهد هستیم.»

از سوی دیگر، قرار بود که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» روز پنج‌شنبه 27 فوریه مراسم های تحلیف‌اش را جداگانه برگزار کنند، اما امریکا در این مورد واکنش نشان داده گفت، اکنون زمان تمرکز به صلح است نه اختلافات سیاسی.

وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای از محمد اشرف‌غنی خواست، مراسم تحلیف‌اش را به دلیل وجود نگرانی از شعله ور شدن اختلافات به تعویق بیندازد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، مراسم تحلیف محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری کشور تا تاریخ 9 مارس 2020 به تعویق افتاد.

قابل ذکر است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را پس از نزدیک به پنج ماه سه‌شنبه 18 فوریه 2020 اعلام کرد که براساس آن محمد اشرف‌غنی برنده انتخابات و رئیس‌جمهور اعلام شد.

اما عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» اعلام نتایج نهایی انتخابات را نپذیرفته و می‌گوید، براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید