اعتراض افغان‌ها علیه مداخله دولت ایران در امور افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

بیش از 200 نفر از باشندگان ولایت هرات به تازگی در یک تجمع اعتراضی از مداخله دولت ایران در امور افغانستان اعتراض شدید کردند.

«سلام تایمز» روز پنج شنبه 27 فوریه در گزارشی نوشت، نجیب الله فروتن، یکی از معترضان گفت: «دولت ایران هرگز صلح را در افغانستان نمی خواهد، زیرا در جنگ و نابودی در افغانستان منافعی می بیند».

فروتن ادامه داد: «ما از ایران می خواهیم كه در روند صلح دخالت نكند و ما از ملل متحد و جامعه جهانی می خواهیم كه از مداخلات كشورهای همسایه به ویژه مداخلات ایران جلوگیری كنند».

لیلا امیری، یکی دیگر از معترضان گفت: «دولت ایران از طالبان پشتیبانی می کند و آنها را ترغیب به جنگ می کند تا جنگ و هرج و مرج در افغانستان ادامه یابد و افغان ها نتوانند به صلح دست یابند».

خان محمد محمدی، معترض دیگر افغان گفت: «دولت ایران سال‌ها تلاش كرده است تا با كمک تروريست ها نفوذ خود را در افغانستان افزايش دهد».

محمدی اضافه کرد: «ایران همواره سعی در تخریب پروژه های زیربنایی افغانستان مانند بندها داشته است. وقتی بندهای برق آبی در افغانستان ساخته می شوند، جریان آب آزاد به ایران متوقف می شود، و به همین دلیل این کشور تمام تلاش خود را می کند تا ساخت این بندها را متوقف کند».

در همین حال، سید اشرف سادات، فعال مدنی در ولایت هرات به «سلام تایمز» گفت: «ایران چندین دهه به طور آشکار و پنهانی در امور داخلی افغانستان دخالت کرده است، و این مداخلات برای افغانستان فاجعه بار بوده است».

سادات اضافه کرد: «دولت ایران همیشه پول و تجهیزات لازم را به گروه های تروریستی و مخالفین مسلح داده است تا آنها بتوانند علیه حکومت افغانستان، ایالات متحده و متحدین آنها بجنگند. بدون پشتیبانی کشورهای همسایه، طالبان قدرت جنگیدن برای حتی یک روز را نمی داشتند».

او ادامه داد: «اگر صلح به افغانستان بیاید و جنگ متوقف شود، این امر منافع ایران را به خطر خواهد انداخت، بنا براین، آن کشور هرگز صلح را در افغانستان نمی خواهد».

از سوی دیگر، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به «سلام تایمز» گفته است: «ما تقاضاهای باشنده گان هرات که علیه ایران معترض بودند با مقامات ارشد دولت مرکزی در کابل به اشتراک خواهیم گذاشت تا این خواسته ها از طریق چینل های دیپلوماتیک به مقامات ایرانی برسند».

فرهاد تاکید کرد: «افغانستان به حاکمیت ملی کشورهای همسایه احترام می گذارد، و هرگز در امور داخلی این کشورها دخالت نکرده است. بنا براین، ما از آنها می خواهیم كه احترام متقابل را رعایت كنند و هرگز سعی نكنند در امور داخلی كشور ما دخالت كنند».

دولت ایران طالبان را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد

عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان در ماه ژانویه 2020 به شبکه «طلوع نیوز» گفت، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است سلاح های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند. و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا به تاریخ 7 ژانویه 2020 در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است.

پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد.

از سوی دیگر، برخی مقام‌های افغان نیز در گذشته دولت ایران را به همکاری و حمایت از گروه طالبان متهم کرده بودند. اما مقام‌های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید