نگرانی عفو بین‌الملل از معرفی افراد به دادستانی کل افغانستان به اتهام «دشنام فیسبوکی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل چهارشنبه 26 فوریه در صفحه رسمی توییترش از معرفی 39 نفر به دادستانی کل به اتهام «توهین و دشنام فیسبوکی» به امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان ابراز نگرانی کرد.

این سازمان جهانی نوشت: «هیچ کسی نباید به خاطر استفاده صلح ‌آمیز از حق آزادی بیان، با انتقام‌جویی مواجه شود».

قابل ذکر است که نهاد روند سبز(رسا) متعلق به امرالله صالح اخیراً 39 نفر را به اتهام «توهین و دشنام» به امرالله صالح در شبکه‌های اجتماعی به دادستانی کل افغانستان معرفی کرد. دادستانی کل افغانستان نیز این شکایت‌ها را تایید کرده است.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون رئیس‌جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «می‌خواهم به همه تصریح نمایم که من کسی را به اتهام توهین، دشنام، ناسزای گویی در پای نوشته هایم به مراجع عدلی و قضایی معرفی نکرده‌ام. آنچه که در رسانه‌های اجتماعی دست بدست می‌گردد اقدام شاخه حقوقی و سیاسی روند سبز افغانستان - رسا بخاطر دفاع از حریم سازمان و حریم خصوصی اعضای سازمان است».

صالح در ادامه نوشت، روند سبز (رسا) در وزارت عدلیه(دادگستری) افغانستان به عنوان یک سازمان ثبت است و زیر سایه قانون فعالیت می‌نماید.

این سازمان در پهلوی تمام فعالیت‌های دیگر تعهد به مبارزه فرهنگی و تقویت فضای بلند و با وقار فرهنگی دارد.

او در پایان نوشت: «به نظر من ایجاد گفتمان در جامعه در مورد جرایم سایبری و دفاع از حریم شخصی انسان‌ها در فضای مجازی یک بحث مثبت است. درین بحث هیچ نوع ارعاب و تهدید دخیل نیست و نخواهد بود. من یک و نیم سال میشود در فعالیت های رسا نقش ندارم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید