سایه سنگین کرونا بر ایران...مخالفت روحانیون با ممنوعیت تجمع‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز چهارشنبه 26 فوریه، بر شمار مبتلایان به کرونا ویروس در ایران افزوده شد، به طوری که وزارت بهداشت در طی 24 ساعت گذشته، 19 مرگ و 44 مورد ابتلاء را اعلام کرده که بدین ترتیب، مجموع موارد ابتلاء، به 139 مورد میرسد.

در بحبوحه این موج دامنهدار «کرونا»، فعالان ایرانی از طریق شبکه‌های اجتماعی، اقدام به راه‌اندازی کمپین تحریم برپایی تجمع در اماکن مذهبی کردند تا از شیوع ویروس کرونا که تاکنون جان ده‌ها تن در کشور را گرفته، جلوگیری کنند.

این درحالی است که روحانیون در واکنشی متقابل، خواستار حضور مردم در اماکن «متبرکه» مذهبی شدند زیرا به نظر آن‌ها، این اماکن، مردم را از ابتلائ به ویروس محافظت خواهند کرد.

وب‌سایت‌های ایرانی، کلیپی از گفته‌های آیت‌الله محمد سعیدی، امام جمعه قم و تولیت حرم «معصومه» (خواهر علی بن موسی‌الرضا، امام هشتم شیعیان) را منتشر کردند که مخالفت خود را با بستن این صحن، می‌دارد.

چالش با هشدارهای کارشناسان بهداشت

روحانیون با وجود ابتلای تنی چند از مسئولان دولتی از جمله مسئول دفتر آیت‌الله شبیری در قم، با هشدارهای مکرر کارشناسان بهداشت درمورد ضرورت اجتناب از حضور در اماکن پرجمعیت، به چالش برخاسته‌اند.

سعیدی پیشتر گفته بود: «دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا، می‌خواهد با استفاده از بهانه انتشار ویروس كرونا، ضربه‌ای به فرهنگ قم و اعتبار آن وارد كند.»

اما با وجود این مواضع تندروانه، تولیت آستان «معصومه» در قم از لغو نماز جماعت در همه زمان‌ها تا اطلاع ثانوی خبر داد تا از گسترش کرونا در میان نمازگزاران جلوگیری شود.

در همین راستا، سایت «قم نیوز» خاطرنشان کرد: «برخی از حوزه‌های دینی معتقدند که از مقررات وزارت بهداشت در قم و دفتر استانداری، معاف هستند و همچنان طلاب و مدرسان خود را که غالبا سالخوره هستند، وادار به حضور در حوزه می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید