خطاب امریکا به افغان‌ها: اکنون زمان تمرکز به صلح است نه اختلافات سیاسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» اعلام کردند که روز پنج شنبه 27 فوریه مراسم های تحلیف اش را جداگانه برگزار می کنند، اما امریکا در این مورد واکنش نشان داده گفت، اکنون زمان تمرکز به صلح است نه اختلافات سیاسی.

وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه ای از محمد اشرف غنی خواست، مراسم تحلیف اش را به دلیل وجود نگرانی از شعله ور شدن اختلافات به تعویق بیندازد.

در این اعلامیه آمده، امریکا می خواهد نگرانی های که از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به وجود آمده باید براساس قانون اساسی این کشور حل شود و از ایجاد دولت موازی خودداری شود.

در اعلامیه ذکر شده، امریکا از حاکمیت و وحدت ملی افغانستان به شدت حمایت می کند، اما ایجاد دولت موازی این دو اصل را زیر سوال می برد.
در همین حال، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله خواسته از افزایش تنش های انتخاباتی خودداری کنند.

قابل ذکر است، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را پس از نزدیک به پنج ماه سه‌شنبه 18 فوریه 2020 اعلام کرد که براساس آن محمد اشرف غنی برنده انتخابات و رئیس جمهور اعلام شد.

غنی پس از دریافت اعتبارنامه ریاست جمهوری از جانب کمیسیون مستقل انتخابات، یک کمیسیون برای برگزاری مراسم تحلیف ایجاد کرده و این کمیسیون اعلام کرد، قرار است مراسم تحلیف رئیس جمهوری افغانستان روز پنج شنبه هفته جاری در کابل برگزار شود.

از سوی دیگر، تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» دوشنبه 24 فوریه اعلام کرد، مراسم تحلیف عبدالله عبدالله روز پنج شنبه هفته جاری در کابل برگزار خواهد شد. عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» اعلام نتایج نهایی انتخابات را نپذیرفته و می‌گوید، براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات است و حکومت همه شمول تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید