پارلمان عراق روز پنجشنبه به دولت علاوی رای اعتماد می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری عراق روز سه شنبه 25 فوریه درصفحه رسمی خود در تلگرام به نقل از رئیس پارلمان این کشور گزارش داد که روز پنجشنبه هفته جاری تاریخ برگزاری جلسه پارلمان برای دادن رای اعتماد به دولت محمد توفیق علاوی خواهد بود. این در حالی است که فراکسیون سنی‌ها در پارلمان این کشور جلسه رای اعتماد را تحریم و اعلام کرد که در آن شرکت نخواهد کرد.

ائتلاف نیروهای عراقی در بیانیه‌ای تأکید کرد که موضع این ائتلاف از انتخاب علاوی همچنان ثابت است به گفته این ائتلاف رویکردی که برای انتخاب علاوی برای تشکیل دولت در نظر گرفته شد، رویکردی بحران افزا است و این روش با هدف مورد نظر در حل بحران بین دولت و مردم از یک طرف و بین دولت و نیروهای سیاسی از طرف دیگر مغایر است. این رویکرد نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه شرایط را سخت‌تر خواهد کرد.
در بیانیه آمده است ما دولتی نیاز داریم که بر سر تشکیل آن جدلی وجود نداشته باشد و از حمایت همگان و از اجماع عمومی و سیاسی برخوردار باشد.

ائتلاف سنی‌ها از دولت موقت و نیروهای سیاسی خواست تا جایگزینی برای محمد علاوی پیدا کنند که قابل قبول همه طیف‌های سیاسی و مورد تایید مردم نیز باشد تا بتواند با پشتوانه مردمی و حمایت نیروهای سیاسی مشکلات کشور را حل کند.

پیشتر محمد حلبوسی رئیس پارلمان عراق، روز سه شنبه را برای تشکیل جلسه‌ای در پارلمان برای مناقشه موضوع رای اعتماد علاوی براساس ماده 10 قانون داخلی مجلس نمایندگان این کشور تعیین کرده بود او خواستار برگزاری یک جلسه استثنایی برای تشکیل دولت جدید و تعیین تاریخ جلسه رای اعتماد شد.

این درحالی است که حسن کریم الکعبی ، معاون اول رئیس پارلمان عراق، تأیید کرد که رئیس پارلمان در حال تدوین برنامه برای دولت نخست وزیر جدید، برنامه‌ها و طرح‌های مورد نظر او و نیز بررسی کارنامه وزرایی که قرار دولت جدید مطابق آیین نامه موجود در پارلمان مسئله رای اعتماد آنها را به رای گیری بگذارد.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که معترضان عراقی به کلیت ساختار حکومت بر آمده از اشغال آمریکا در سال 2003 مخالف هستند و خواستار انتخابات زودهنگام تغییر قانون اساسی وکنار زدن احزاب اسلام سیاسی که به فساد و دزدی متهم هستند.

معترضان عراقی قرار است امروز سه شنبه 25 فوریه یک تظاهرات میلیونی راه‌اندازی کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید