شکاف عمیق در القاعده یمن و اتهام یک عضو برجسته آن به همکاری با آمریکا در قتل الریمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای یمنی روز سه شنبه 25 فوریه فاش کردند که اختلافات عمیقی میان رهبران القاعده در یمن در باره تعیین «خالد باطرفی» به عنوان جانشین «قاسم الریمی» رهبر این شبکه در یمن که چندی پیش توسط ایالات متحده آمریکا به قتل رسید، بوجود آمده است.

شبکه القاعده روز یکشنبه در بیانیه ای از قتل رهبر آن «قاسم الریمی» در حمله‌ای توسط هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در اواخر ژانویه در یمن خبر داد. این تشکیلات تروریستی تندرو همزمان خالد باطرفی را به عنوان جانشین الریمی معرفی کرد.

در بیانیه القاعده آمده است که انتخاب «خالد باطرفی» به اتفاق آرا همه اعضای القاعده نبوده است بلکه با توجه به نظر بیشتر اعضای شورای مشاوره این گروه رهبر جدید انتخاب شد . القاعده گفته است، به دلیل آنچه که «تشدید جنگ صلیبی علیه این گروه ، تعقیب مجاهدان توسط هواپیماهای دشمن و هجوم همه جانبه دشمنان امت اسلامی» را دلیل انتخاب سریع «خالد باطرفی» عنوان کرد.

اما یک منبع محلی به نام «المصدر آنلاین» به نقل از یک منبع نزدیک و اختصاصی تأیید کرد، اختلافات عمیقی در میان تشکیلات رده بالا و رهبران این شبکه تروریستی وجود دارد.

شبکه القاعده در یمن از سوی بسیاری از ناظران به عنوان قدرتمندترین شاخه القاعده در جهان معرفی شده است.

این منبع گفته است که دلیل اختلافات، اتهام «عمر الهندی» یکی از رهبران برجسته این تشکیلات در استان «البیضا» و سایر مناطق یمن به همکاری اطلاعاتی با آمریکایی در قتل «قاسم الریمی»، است.

برخی رهبران القاعده «عمر الهندی» را متهم می‌کنند که او با فراخواندن «خالد الریمی» از منطقه «قفا» باعث کشته شدن او توسط پهپاد آمریکایی شد.

برخی رهبران القاعده «الهندی» را متهم می‌کنند که او پس کشاندن الریمی و خارج کردن او از مخفیگاهش در «قفا» اطلاعات را به آمریکایی‌ها داده است به همین دلیل به محض خروج او مورد حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی و کشته شد.

«الهندی» یکی از رهبران برجسته القاعده است که در اصل از اهالی حضرموت یمن است او از نزدیکان باطرفی رهبر جدید القاعده یمن است.

«عمر الهندی یکی از رهبران تندرو القاعده یمن است که در سال 2015 حملات سخت مناطق حضرموت علیه نیروهای یمن را خود فرماندهی کرد. این عضو برجسته القاعده سال 2015 به کاخ ریاست جمهوری یمن در المکلا حمله کرد و پرچم یمن را به نشانه عدم اعتراف به دولت ملی یمن زیر پای خود گذشت. این عکس به صورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید