القاعده کشته شدن فرمانده‌اش در شبه‌جزیره عربی را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان القاعده روز یکشنبه 23 فوریه 2020 کشته شدن فرمانده خود در شبه‌جزیره عربی «قاسم الریمی» را تایید کرد. آمریکا هفته گذشته گفته بود که الریمی را کشته است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکایی طی عملیاتی فرمانده سازمان القاعده در شبه‌جزیره عربی را کشته‌اند.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید از زبان ترامپ نقل کرد، آمده که آمریکا «در عملیات مبارزه با تروریسمی که در یمن انجام داد، موفق شد قاسم الریمی، یکی از موسسان و فرمانده القاعده در شبه‌جزیره عربی را بکشد.»

در ادامه این بیانیه آمده: «سازمان القاعده به رهبری قاسم الریمی، مرتکب حجم گسترده‌ای از خشونت علیه شهروندان در یمن شد و کوشید حملات متعددی علیه آمریکا و نیروهای آمریکایی انجام داده و یا ترتیب دهد.»

ترامپ گفت که مرگ الریمی باعث تضعیف هر چه بیشتر القاعده در شبه‌جزیره عربی و در جهان شود و آمریکا را یک گام به از بین بردن تهدیداتی که این سازمان‌ها برای امنیت ملی این کشور ایجاد می‌کنند، نزدیک‌تر کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا اطلاعاتی درباره تاریخ کشته شدن قاسم الریمی ارائه نکرد، اما منابع شبکه‌های العربیه و الحدث گفتند که پهپادهای آمریکایی شامگاه جمعه 31 ژانویه 2020 منزلی در شهرستان «وادی عبیدة» در شرق شهر مأرب را مورد هدف قرار دادند و این عملیات منجر به کشته شدن الریمی و تعداد دیگری از نیروهای القاعده که در این منزل سکونت داشتند، شد.

ترامپ پس از آن بارها گزارش‌های رسانه‌ای درباره کشته شدن قاسم الریمی را در صفحه توئیتر خود بازنشر کرد و در آخرین مورد روز شنبه 15 فوریه گزارشی از یک روزنامه‌نگار آمریکایی را بازنشر کرد که به خبری درباره همین موضوع می‌پرداخت و بسیاری این اقدام ترامپ را نشانه‌ای از تایید خبر کشته شدن رهبر القاعده در یمن از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا دانستند.

وبگاه «سایت» که به فعالیت‌ها و بیانیه‌های گروه‌های تندرو می‌پردازد، روز شنبه 15 فوریه به اهمیت کشته شدن قاسم الریمی در نتیجه حملات پهپادی ارتش آمریکا تاکید کرد.

در مقاله‌ای که این وبگاه به قلم ریتا کاتز منتشر کرد آمده، علیرغم کاهش فعالیت گروه الریمی در سال‌های اخیر، او همچنین عنصری خطرناک به شمار می‌رفت، به ویژه اینکه سازمان القاعده در یمن، سیاست‌هایی مانند داعش و پیکارجویان حوثی در پیش گرفت.

کاتز در ادامه نوشت اگر خبر کشته شدن الریمی درست باشد، کل سازمان القاعده متحمل ضربه‌ای سخت شده، زیرا که از «تروریست کشته شده» به عنوان یکی از کاندیداهای جانشین ایمن الظواهری، رهبر فعلی سازمان القاعده نام برده می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید