حمله شبه‌نظامیان حوثی به مراکز بازرسی سازمان در الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز شنبه، 22 فوریه شبه نظامیان کودتاگر حوثی بار دیگر نقاط کنترل افسران وابسته به کمیته بین المللی هماهنگ کننده برای بازسازی بند و شهر الحدیده در غرب یمن را مورد هدف قرار دادند.

نیروهای مشترک سازمان ملل و دولت قانونی یمن در سواحل غربی این حملات را «نقض آشکار توافق نامه استکهلم» تلقی کردند که حوثی آن را امضا کرده بودند.

این حمله 5 روز پس از یک نشست مشترک میان افسران سازمان ملل، هیئت حوثی‌ها و هیئتی از حکومت قانونی یمن که با سرپرستی دانیلا روسلاک، معاون فرستاده سازماتن ملل به یمن برگزار شده بود، صورت گرفت.

رسانه نظامی نیروهای مشترک گفت: «شبه نظامیان حوثی چندین ایستگاه کنترل برای تأمین امنیت شهر الحدیده در منطقه «سیتی مکس» و در خیابان «صنعا» را هدف قرار دادند.

دانیلا روسلاک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه گذشته برای حمایت از توافق نامه الحدیده جلسه مهمی را با طرف های یمنی تشکیل داد. این جلسه بر ضرورت رعایت آتش‌بس تعیین شده از سوی سازمان ملل متحد و استقرار سریع ناظران بین المللی به همراه افسران مربوط به طرف حوثی و حکومت قانونی در پنج نقطه الحدیده تاکید شد.

جلسه با توافق همه اطراف بر عدم حمله به مراکز کنترل و رقابت وابسته به سازمانئ ملل تاکید شد.

نیروهای مشترک اعلام کردند، هدف قرار دادن مناطق کنترل سازمان ملل کمیته سازمان ملل را در برابر یک چالش جدید قرار خواهد داد.

این بار اول نیست که حوثی‌ها مناطق تحت کنترل سازمان ملل متحد را مورد هجوم خود قرار می‌دهند.

قطعنامه ایجاد مناطق تحت کنترل و مراقبت سازمان ملل متحد در الحدید در نوامبر سال گذشته تصویب شد اما تاکنون به دلیل افزایش حملات و نقض مکرر حوثی‌ها وضعف سازمان ملل متحد در نظارت و محدود کردن تخلفات حوثی‌ها در نقض آتش‌بس مورد توافق در توافقنامه استکهلم که از سوی همه طرف‌های یمنی و با نظارت سازمان ملل در دسامبر 2018 امضا شد، مراکز کنترل در الحدیده به صورت جدی فعال نبوده است.

نقض مکرر آتش‌بس سازمان ملل متحد در الحدیده از سوی شبه نظامیان حوثی، تاکنون به کشته شدن صدها غیرنظامی بی گناه منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید