ترکیه مرزها را با ایران بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد که دروازه‌های مرزی با ایران به دلیل گسترش ویروس کرونا در این کشور موقتا بسته شد.

بر اساس گزارش خبرگزای آناتولی، یک‌شنبه 23 فوریه 2020، فخرالدین کوجا از بسته شدن مرزهای این کشور با ایران خبر داد و گفت: «تمام پروازهای بین‌المللی از مبدا ایران از ساعت 20.00 امشب، موقتا و به صورت یکطرفه متوقف می شود».

او همچنین یادآور شد که طی دو روز گذشته از ورود هشت ایرانی، به دلیل وجود نشانه‌های بیماری، به ترکیه جلوگیری شده است.

پس از شیوع کرونا در ایران، کاربران شبکه‌های اجتماعی در ترکیه از روز پنج‌شنبه با داغ کردن هشتگ «مرز با ایران را ببندید»، از مسئولان کشورشان خواستند تا از ورود ویروس کرونا از طرف ایران جلوگیری کنند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داد در پی مشاهده موارد ابتلا به ویروس کرونا (کووید-19) در ایران، ترکیه تدابیر ویژه در گذرگاه مرزی قوربلاغ در سوی دیگر مرز بازرگان اتخاذ کرده و مأموران بازرسی‌ در این گمرک از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی استفاده می‌کنند.

به نوشته این خبرگزاری افراد متقاضی ورود به ترکیه از مرز ایران معاینه شده و دوربین‌های حرارتی نیز در گذرگاه‌های مرزی ترکیه با ایران نصب می‌شود.

دولت عراق نیز، طی روزهای اخیر، ورود مسافران ایرانی به فرودگاه‌های این کشور را ممنوع اعلام کرد. اتباع عراقی مقیم ایران نیز تنها با رعایت شرایط معاینه و قرنطینه می‌توانند وارد عراق شوند.

دولت عراق همچنین صدور ویزا برای اتباع ایران را متوقف کرده است.

این در حالی است که روز جمعه 21 فوریه، دولت لبنان از مشاهده نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. فرد مبتلا زنی 45 ساله که در قم بوده و با هواپیما از ایران به لبنان سفر کرده بود.

شیوع ویروس کرونای جدید در ایران، نگرانی در سه ولایت هم مرز افغانستان را نیز شدت بخشید. خطر شیوع این ویروس باعث بسته شدن مرز نیمروز با ایران شد.

نعمت الله صدیقی، عضو شورای ولایتی نیمروز در این باره گفت: «افزایش نگرانی‌ها به خاطر شیوع بیماری کرونا به افغانستان باعث شده تا از روز شنبه مرز ابریشم نیمروز با ایران به روی تردد وسایط و مسافران بسته شود».

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران نیز به خبرگزاری ایلنا گفت که کویت به صورت رسمی اعلام کرده که هیچ پروازی را از ایران نمی‌پذیرد و تمامی پروازها بین ایران و کویت لغو شده است.

به گفته او، شرکت هواپیمایی کویت رسما اعلام کرد که همه پروازها به ایران یا از ایران به کویت را لغو کرده است.

این شرکت علت تصمیمش را دستور وزارت بهداشت این کشور عنوان کرد. وزارت خارجه کویت نیز از شهروندان این کشور خواسته به ایران نروند.

سایت خبری نیمه رسمی «ویرتوال آز» آذربایجان هم نوشت، کرونا به استان گیلان و مرزهای آذربایجان رسیده است و هم‌اکنون در مناطق مرزی، همه افرادی که از ایران وارد کشور می‌شوند مورد معاینه قرار می‌گیرند.

در همین زمینه مبارز قربانلی رئیس کمیته دولتی امور دینی جمهوری آذربایجان به خبرگزاری «آپا» گفت از همه شرکت‌های گردشگری خواسته شده است به صورت موقت تورهای سفر به شهرهای مذهبی ایران را متوقف کنند.

گفتنی است، وزارت بهداشت ایران بر اساس آخرین آمار اعلام کرد که کرونا ویروس در این کشور جان 8 نفر را گرفت و 43 نفر دیگر را مبتلا کرده است.

خبرگزاری مهر، به نقل از کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران گزارش داد: «از روز گذشته تا امروز تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در کشور به 43 نفر رسیده که از این تعداد، 8 نفر فوت شده اند».

او در ادامه افزود: «ظرف روز گذشته تا ظهر یک‌شنبه تعداد 15 مورد جدید ابتلاء به کرونا در کشور تشخیص داده شده است که 7 نفر در قم، 4 نفر در تهران، دو نفر در گیلان، یک نفر در استان مرکزی و یک نفر در تنکابن بوده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید