افغانستان هرنوع رفت و آمد هوایی و زمینی با ایران را موقتاً متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر شورای امنیت‌ملی افغانستان یک‌شنبه 23 فوریه 2020 اعلام کرد، برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا هر نوع رفت و آمد هوایی و زمینی با ایران موقتاً متوقف شده است.

این دفتر با نشر خبرنامه‌ای نوشت، حمدالله محب، مشاور امنیت‌ملی افغانستان امروز یک‌شنبه به هدف مبارزه با ویروس‌کرونا در کشور نشستی را برگزار کرد و تصمیم گرفته شد که برای مبارزه با این ویروس در کشور از واردات چوچه‌مرغ و تخم‌مرغ از ایران و پاکستان نیز متوقف شود.

در همین حال، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه(بهداشت) افغانستان در این نشست گفت، تا حال هیچ نوع واقعه ویروس‌ کرونا ثبت نگردیده، اما آمادگی‌های لازم برای تشخیص بیماران، قرنطین و درمان آن‌ها در مرکز و ولایات گرفته شده است.

فیروز اضافه کرد: «برای مبارزه با این ویروس، آگاهی‌دهی از طریق رسانه‌ها، علمای دین و شبکه‌های جامعه مدنی باید افزایش یابد و برای مردم تفهیم گردد که روزانه بطور متعدد دستان خویش را با صابون شسته و همیشه از ماسک استفاده نموده و از تجمعات غیرضروری خودداری نمایند زیرا این ویروس از یک فرد به فرد دیگر قابل انتقال است».

براساس این خبرنامه، در این نشست تصمیم اتخاذ شد كه وزارت‌های مالیه(دارایی) و امور داخله افغانستان برای جلوگیری از قاچاق ماسک، فعالیت‌های‌اش را چند برابر افزایش دهند و برای نیاز احتمالی یک اندازه بودجه را در خزانه دولت ذخیره نمایند.

در این نشست از وزارت‌های تجارت و زراعت افغانستان خواسته شد تا آمادگی‌های اش را برای شرایط احتمالی آینده جهت افزایش تجارت و ترانزیت با کشورهای آسیایه میانه اتخاذ نمایند.

قابل ذکر است مقام های ایرانی به تاریخ 20 فوریه 2020 از شیوع ویروس کرونا در قم خبر دادند و گفتند که چند نفر در اثر این ویروس جان باختند.

براساس گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران روز یک‌شنبه 23 فوریه 2020 اعلام کرد: «از روز گذشته تا امروز تعداد مبتلایان به کرونا ویروس در کشور به 43 نفر رسیده که از این تعداد، 8 نفر فوت شده اند.»

شیوع ویروس کرونا در ایران باعث نگرانی ها در افغانستان شده است، اما مقام‌های افغان گفته‌اند، برای پیشگیری از انتقال این ویروس در نقاط مرزی با ایران تدابیر جدی اتخاد شده است.

وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان یک‌شنبه 23 فوریه از سه مورد مشکوک به ویروس کرونا در شهر هرات این کشور خبر داد که آزمایش ها در این مورد ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید