ابراز خرسندی پمپئو از حضورش در ریاض برای بررسی پایبندی آمریکا به امنیت سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا بامداد پنجشنبه 20 فوریه 2020 از حضورش در ریاض برای بررسی «پایبندی قوی آمریکا به امنیت سعودی» ابراز خرسندی کرد.

پمپئو در توئیتی بر حساب خود در شبکه «توئیتر» نوشت، «نیاز همیشگی برای ایستادگی در کنار پادشاهی عربی سعودی در مقابله با رفتار آزار‌ دهنده ایران در منطقه وجود دارد».

پمپئو چهارشنبه برای انجام دیداری 3 روزه جهت بررسی مسائل مختلف منطقه وارد ریاض پایتخت سعودی شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) وزیر خارجه آمریکا در فرودگاه بین‌المللی ملک خالد مورد استقبال شاهدخت ریما بنت بندر بن سلطان بن عبدالعزیز سفیر خادم حرمین شریفین در ایالات متحده آمریکا، جون ابی زید سفیر آمریکا در پادشاهی سعودی و عزام بن عبدالکریم القین نماینده امور تشریفات وزارت خارجه سعودی قرار گرفت.

شاهدخت ریما بنت بندر سفیر سعودی در واشینگتن طی استقبال از مایک پمپئو در ریاض گفت که همکاری سعودی و آمریکا قوی و برای ثبات منطقه و مقابله با چالش‌های مشترک حیاتی است.
پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا پیشتر آمادگی واشنگتن را برای گفت‌وگو با ایران در هر زمان اعلام كرد اما درعین حال عنوان داشت، « تهران باید رفتار خود را بشکلی اساسی، تغییر دهد.»

پومپئو در جریان سفر آفریقایی خود افزود: «بازداشت شهروندان اروپایی و آمریکایی از سوی ایران، اقدامی غیرقانونی و غیرقابل قبول است.»

وزیر خارجه آمریکا اعلام داشت که فشار حداكثری بر ایران ادامه خواهد یافت، و به همان شکل «در انزوا قرار دادن ایران از طریق دیپلماسی نیز ادامه خواهد یافت.»

پومپئو قبل از عزیمت به پادشاهی سعودی، در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی به خبرنگاران، گفت «ما عجله نداریم. کمپین اعمال فشار بر ایران، ادامه دارد و موضوع صرفا به اعمال فشار اقتصادی محدود نشده بلکه هدف، «در انزوا قرار دادن ایران از طریق دیپلماتیک نیز می‌باشد.

پیش از این، پومپئو، جمعی از دموکراتها را به دلیل ملاقات محرمانه آنها با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در حاشیه كنفرانس امنیتی مونیخ در پایان هفته گذشته، به باد انتقاد گرفته بود.

پومپئو در جریان سفر خود به آفریقا به خبرنگاران گفت که او نگران است چنین ملاقاتی استراتژی خارجی آمریکا در قبال ایران و ظریف را تضعیف کند، ظریف که از سوی وزارت خزانه داری آمریکا به دلیل حمایت مالیاش از تروریسم بین‌المللی، در لیست تحریم‌ها قرار داده شده است.

پمپئو افزود: «ظریف وزیر امور خارجه کشوری است که یک آمریکایی را در تاریخ 27 دسامبر به قتل رساند. او وزیر امور خارجه بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است.»

پومپئو در ارتباط با ظریف گفت: «او وزیر امور خارجه کشوری است که هواپیمای مسافربری را سرنگون کرده و نمی‌خواهد دو جعبه سیاه را تحویل دهد.» که در اشاره به اقدام سپاه پاسداران ایران در اوایل ژانویه در سرنگون‌سازی یک هواپیمای مسافربری اوکراینی با دو موشک زمین به هوا است.

وزیر خارجه آمریکا در مورد دیدار دموکرات‌ها با ظریف گفت: «اگر آن دو با هم دیدار کرده باشند، من نمی‌دانم در چه موردی صحبت کرده‌اند اما امیدوارم آنها در گفته‌هایشان با ظریف، سیاست خارجی آمریکا را تقویت کنند و نه سیاست رژیم ایران.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید