نتنیاهو ساخت هزاران واحد در شهرک‌های یهودی‌نشین در بیت‌المقدس را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه اردن، اقدام نخست‌وزیر اسرائیل در اعلام ساخت 2200 واحد مسکونی جدید در شهرک واقع در جبل ابوغنیم و همچنین 3 هزار واحد مسکونی جدید دیگر در شهرک موسوم به جفعات هماتوس در قدس شرقی اشغالی را محکوم کرد.

ضیف الله الفایز سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه اردن، مخالفت این کشور با سیاست‌های شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌‍های اشغالی فلسطین را مورد تاکید قرار داده و محکوم کرد که شامل روند شهرک‌سازی، گسترش شهرک‌های موجود و سیاست‌های مصادره اراضی است. او افزود که همه این اقدامات غیرقانونی یکجانبه، نقض قانون بین‌المللی و اصول بین‌المللی بشردوستانه و قطعنامه‌های جهانی به شمار می‌آیند.

او از دولت اسرائیل خواست كه این اقدامات را مطابق با تعهدات خود به عنوان یك نیروی اشغالگر، متوقف سازد و جامعه بین‌المللی را نیز به اتخاذ موضع جدی به هدف جلوگیری از این‌گونه عملکردهای اسرائیلی فراخواند كه راه‌حل برپائی دو كشور را نیز زیر پا گذاشته و فرصت‌های برقراری صلح را هم از میان می‌برد.

هزاران واحد شهرک‌سازی

این درحالی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، پنج‌شنبه 20 فوریه، ساخت هزاران واحد مسکونی جدید در قدس شرقی اشغالی را در کمتر از دو هفته مانده به انتخابات کنیست، اعلام کرد.

نتانیاهو در کلیپ ویدیویی گفت: «امروز خبرهای خوبی دارم، زیرا ما در نظر داریم 2200 واحد مسکونی جدید را به محله «هار حوما » (شهرک ساخته شده در کوه ابو غنیم) که در پشت‌سر من قرار دارد، اضافه کنیم.»

او همچنین موافقت خود را با ساخت محله جدید که شامل چندین هزار خانه در یک منطقه جفعات هماتوس (منطقه ای در نزدکی بیت صفافا)، اعلام داشت.

در حال حاضر حدود 40 هزار نفر در محله شهرک‌نشینان زندگی می‌کنند و نتانیاهو تاکید کرده ساختمان‌های جدید، امکان جذب 10 هزار نفر دیگر را نیز فراهم می‌سازند.

نتنیاهو افزود: «جمعیت هار حوما به 50 هزار نفر خواهد رسید. این محله در قدس مانند یک شهر متوسط اسرائیلی خواهد بود.»

او همچنین از موافقت با ساخت محله جدید با چند هزار خانه در منطقه «جفعات هماتوس»، منطقه ای در بیت صفافا خبر داد.

نتانیاهو تأکید کرد: «ما همه قسمت‌های اورشلیم متحد را به هم متصل می‌کنیم. همه موانع ساخت و ساز را برطرف کرده‌ام ... من دائما تحرک داشتم و سرگرم ساخت و ساز در قدس بودم در حالی که دیگران، صرفا حرف می ‌زدند.»

«هشدار در خصوص رفتار یک جانبه»

سفیر ایالات‌متحده در اسرائیل به تازگی به دولت نتانیاهو نسبت به رفتار «یک جانبه» در ضمیمه‌سازی شهرک‌های کرانه باختری، هشدار داد و تاکید کرد که چنین اقدامی ممکن است، طرح دولت ترامپ برای خاورمیانه را که اخیراً مطرح شده، به شکست بکشاند.

نتانیاهو پس از اعلام این طرح در 28 ژانویه، کوشیده است؛ مناطق وسیعی از کرانه باختری که در برگیرنده شهرک‌های یهودی است را ضمیمه خاک اسرائیل کند.

نتانیاهو از کابینه خود خواست تا این اقدام را تصویب کند اما یک روز بعد، از این کار انصراف داد زیرا این اقدام می‌توانست، واکنش تند فلسطینی‌ها و جامعه‌جهانی را در بر داشته باشد.

دیوید فریدمن سفیر آمریکا در توییتر خود نوشت: «اجرای قانون اسرائیل در زمینی که طبق این برنامه می‌بایست به اسرائیل ضمیمه شود، منوط به تکمیل مراحل نقشه‌برداری از سوی کمیته مشترک اسرائیلی و آمریکایی است.»

او افزود: «هرگونه اقدام یک جانبه قبل از پایان کار کمیته، طرح آمریکا را با خطر مواجه خواهد ساخت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید