پومپئو: ما در قبال حمایت ایران از حملات علیه مواضع خود در عراق ساکت نخواهیم ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایك پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، چهارشنبه 19 فوریه، با بیان اینكه ایالات‌متحده در برابر حمایت مداوم ایران از حملات به مراکز آمریکایی درعراق، دست‌بسته نخواهد ماند، افزود که در نظرندارد، نوع و حجم پاسخ امریکا را فاش سازد.

شبه نظامیان عراقی تحت حمایت ایران در چند روز گذشته، سلسله حملات دیگری را علیه سفارت آمریکا در عراق آغاز کردند.بر اساس آخرین گزارش‌ها، آخرین دوراین حملات، راکت‌های پرتاب شده به محوطه داخلی مجتمع سفارت ایالات‌متحده اصابت کرده و دست کم یک راکت نیز به نزدیکی پایگاه نیروهای ائتلاف، برخورد کرد.

پومپئو در مسیر سفر خود به پادشاهی سعودی، در پاسخ به سؤالات روزنامه امنیت ملی واشنگتن موسوم به «فری پیکون»، اظهار داشت كه دولت ترامپ، اجازه نخواهد داد كه حملات پشتیبانی شده از سوی ایران عملا تبدیل به یک هنجار طبیعی علیه مواضع آمریكا درعراق شود.

پمپئو اضافه كرد: «من هرگز کیفیت و چکونگی پاسخ آمریکا را اعلام نمی‌کنم، اما ما می‌دانيم كه این وضع نمی‌تواند تبدیل به روند و روالی طبیعی و عادی بشود که ايرانی‌ها از طريق نيروهای دست نشانده خود در عراق، جان آمريكایی‌ها را به خطر اندازند ... اين روند نمی‌تواند به یک روندی عادی ومعمولی و یک روتین تبدیل گردد.»

او توضیح داد: «لاجرم باید در نهایت امر، بازخواستی در ارتباط با این حملات بسیار خطرناک، وجود داشته باشد.»

شایان ذکر است که حمایت آشکار ایران از شبه نظامیانی که هماهنگی‌های مرتبط با این حملات را بر عهده دارند، دولت ترامپ را واداشت تا در ژانویه گذشته، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه‌قدس را ترور کند که این عملیات، باعث بروز درگیری‌های گسترده میان ایالات متحده و ایران شد.

پومپئو گفت که دولت آمریكا همچنان در حال تحقیق درباره آخرین دور حملات علیه مواضع خود در عراق است تا مشخص كند چه جهتی در آن دست دارد. به گفته وی، اطلاعات موجود نزد مقامات آمریکایی و عراقی، به اندازه‌ای نیست که اثبات کند، ایران در پشت این حملات ایستاده است، اما حمایت مالی و نظامی تهران از شبه نظامیان محلی، امری شناخته شده و روشن است.

او افزود: «ما با دولت عراق همکاری داریم و مسئولیت حفاظت از امنیت سفارت و تاسیسات نظامی ما، برعهده آنهاست اما متاسفانه آنها بارها و به کرات، نتوانسنتد این وظیفه را انجام دهند.

او افزود: «ما نه تنها در انتظار دستگیری افرادی هستیم که این حمله را انجام داده اند، بلکه از آن‌ها می‌خواهیم به اقدامات خود در راستای جلوگیری از این حملات، همچنان ادامه دهند.»

پومپئو تأکید کرد که در سلسله حملات راکتی اخیر، هیچ آمریکائی کشته یا زخمی نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید