وزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 در ریاض گردهم می‌آیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 روزهای شنبه و یک‌شنبه 22 و 23 فوریه 2020 در ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی گردهم می‌آیند تا اوضاع اقتصادی جهان، به ویژه در سایه بحران ویروس کرونا که تا کنون جان دو هزار نفر را گرفته، بررسی کنند.

براساس پیش‌نویس بیانیه مسئولان مالی عالی‌رتبه کشورهای گروه 20 که 20 اقتصاد برتر جهان را در خود دارد، پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد جهان در دو سال آینده روند رشد ناچیزی را تجربه کند، اما خطرات ناشی از ویروس کرونا رو به کاهش است.

وزرای اقتصاد و روسای بانک‌های مرکزی گروه 20 در حالی به سعودی می‌روند که چین به عنوان یکی ابر اقتصادهای جهان در حال دست و پنجه کردن با ویروس کرونا است و علاوه بر مرگ بیش از 2 هزار شهروند چینی، محدودیت‌های بسیاری شدیدی برای مسافرت و تجارت چینی‌ها وضع شده است.

در این پیش‌نویس که نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری رویترز رسیده، به شاخص‌های ثبات در آخر سال 2019 اشاره و پیش‌بینی شده است که اقتصاد جهان در سال‌های 2020 و 2021 رشد ناچیزی داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود که این پیش‌نویس قبل از انتشار شاهد تغییراتی باشد، اما در نسخه فعلی آمده: «رشد اقتصاد جهانی کماکان کُند خواهد ماند و خطرات کاهش در چشم‌اندازهای آینده ادامه دارد، از جمله نگرانی‌های ناشی از تاثیر انتشار ویروس کرونا وتنش‌های ژئوپلوتیک و فضای غیرروشن سیاسی.»

نشست سران گروه 20 در روزهای 20 و 21 نوامبر در ریاض و به ریاست خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاهی عربی سعودی برگزار خواهد شد. نسخه پیشین این نشست به ریاست شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن و در شهر اوزاکای ژاپن برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید