عادل الجبیر: هیچگونه تماس غیرعلنی با ایران نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر مشاور سعودی در امور خارجه، روز چهارشنبه 19 فوریه گفت، ریاض هیچ ارتباطی غیر علنی یا پشت‌پرده با ایران ندارد.

الجبیر تاکید کرد: «پادشاهی سعودی همواره مواضع خود را علنا اعلام کرده و همیشه از ایران خواسته است تا قوانین و هنجارهای بین‌المللی را احترام بگذارد».

وزیر مشاور سعودی که در حاشیه گفت‌وگوی خود با اونی اریکسون، وزیر امور خارجه نروژ در ریاض سخن می‌گفت، افزود: «هیچ کانالی از مذاکره یا گفت‌وگوی پشت پرده با ایران نداریم. موضع ما در باره ایران بسیار واضح است. ما آن را در ملاء‌عام می گوییم. ما می خواهیم ایران به هنجارها و قوانین بین‌المللی و اصل احترام به حاکمیت کشورها پایبند باشد، از حمایت تروریسم دست بکشد و موشک‌های بالستیک را برای تروریست‌ها فراهم نکند و به اصل حسن همجواری با کشورهای همسایه خود در خلیج نیز متعهد باشد».

او گفت:«بنابرین اگر ایران خواستار برقراری روابطی طبیعی با کشورهای جهان است باید اول رفتار خود را تغییر دهد. ما این پیام را نه از طریق کانال‌های غیرعلنی یا پشت پرده بلکه همواره به صورت علنی برای تهران فرستادیم».

الجبیر همچنین در دیدار خود با وزیر امور خارجه نروژ روش‌های تامین و ارسال کمک‌های بشردوستانه به یمن را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد. او گفت که سعودی و نروژ بر حمایت از ماموریت سازمان ملل متحد برای دستیابی به یک توافق سیاسی در یمن تأکید کردند.

الجبیر در مورد طرح آمریکا برای برقراری صلح در خاورمیانه تأكید كرد كه سعودی بر حمایت از تصمیم خود فلسطینی‌ها تاکید دارد چون خود فلسطینی‌ها مسئول سرنوشت خود هستند».

الجبیر گفت تصمیم به خود فلسطینی‌ها باز می گردد و سعودی از زمان ملک عبدالعزیز همواره سیاست دفاع از تصمیم خود فلسطینی‌ها داشته است.

به نظر می‌رسد که این اظهارات الجبیر در پاسخ به برخی رسانه‌ها که از وجود کانال‌های تماس و گفت‌وگو میان ریاض و تهران برای مذاکره خبر داده بودند، بیان شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید