طالبان: نتایج انتخابات افغانستان مشروعیت ندارد در تضاد با پروسه صلح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و برنده شدن محمد اشرف غنی در این انتخابات، گروه طالبان در این مورد واکنش نشان داده گفت، نتایج انتخابات مشروعیت ندارد و با محتوای پروسه جاری صلح در تضاد است.

گروه طالبان با نشر اعلامیه ای نوشت: «تعیین دوباره اشرف غنی در نتیجه انتخابات جعلی چنانچه غیرقانونی است و مشروعیت ندارد، همچنان با توجه به شرایط حساس قضیه کنونی افغانستان، با محتوای پروسه جاری صلح نیز در تضاد قرار دارد».

از سوی دیگر، عطامحمد نور، والی سابق بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری کشور استقبال کرده گفت، هرگونه بحران توسط تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله به نفع دشمن است.

عطامحمد نور با نشر اعلامیه ای نوشت: «با وجود تمام چالش‌ها و موانع اعلام نهایی نتایج یک گام مهم بسوی مردم سالاری دانسته می‌شود. این پیروزی را به مردم رنجدیده افغانستان و شخص رييس جمهور محمد اشرف غنی مباركباد می‌گویم».

نور در ادامه نوشت: «اكنون چشم امید ملت عزیز ما به نتیجه پروسه صلح با تحریک اسلامي طالبان دوخته شده است. آرزومندیم با تشکیل اجماع و اتحاد ملی، در این روند حیاتی نیز پیروز میدان صلح و امنیت شویم».

محمد اشرف غنی: امروز روز وحدت است، لحظه رقابت ها پایان یافت

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بعد از ظهر سه‌شنبه 18 فوریه 2020 در نشست خبری در کابل نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را رسماً اعلام کرد که براساس آن، محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری این کشور شد.

نورستانی اضافه کرد، محمد اشرف‌غنی با کسب 923592 رأی معادل 50.64 فیصد برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است.

نورستانی گفت، عبدالله عبدالله با کسب 720841 رأی معادل 39.52 فیصد و گلبدین حکمتیار با کسب 70241 رأی معادل 3.85 فیصد در ردیف های دوم و سوم قرار گرفتند.

محمد اشرف غنی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شامگاه سه‌شنبه 18 فوریه در همایشی در ارگ ریاست جمهوری گفت، پیروزی وی در انتخابات، پیروزی مردم و جمهوریت است.

غنی تاکید کرد: «امروز روز وحدت ملی و روز اتفاق است و بر همه صدا می‌کنم که لحظه رقابت‌ها پایان یافت و گذشته‌های تلخ را به پایان برسانیم».

عبدالله: ما حکومت دیگر تشکیل می‌دهیم

عبدالله عبدالله، رهبر تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» افغانستان شامگاه سه‌شنبه 18 فوریه در جمع هواداران‌اش در کابل اعلام کرد، براساس آرای پاک و بایومتریک شده برنده انتخابات ریاست جمهوری کشور است و حکومت همه شمول را تشکیل می‌دهد.

عبدالله تاکید کرد: «ثبات و همگرایی براساس آرای پاک و بایومتریک شده پیروز انتخابات است و ما پیروزی خود را اعلام می‌کنیم. تقلب کاران روی سیاه تاریخ هستند ما حکومت همه شمول را تشکیل می‌دهیم».

وی علاوه کرد، در برابر تقلب کاران ایستاده است و از مردم خواست که در برابر تقلب کاران ایستاده شوند و نتایج انتخابات را نپذیرند.

عبدالله عبدالله گفت، اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون های انتخاباتی یک «کودتا و دزدی» بود از اساس و ریشه غیرقانونی می‌داند.

عبدالله عبدالله اضافه کرد، کسانی که در کمیسیون‌های انتخاباتی در قبال پول به این روند ملی خیانت کردند، مردم افغانستان فراموش نخواهند کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید