صادق زیباکلام: میزان رأی تهران از 15 درصد بیشتر نخواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

صادق زیباکلام روز چهارشنبه 19 فوریه 2020 در مصاحبه‌ای با «اعتمادآنلاین» گفت که فضای انتخابات فضایی بسته و غیررقابتی است و میزان رأی تهران از 15 درصد بیشتر نخواهد شد.

او گفت «عده‌ای می‌گویند جریان اصلاحات با تصمیم عدم ارائه لیست در انتخابات آتی به استقبال حاشیه‌نشینی و محاق رفت، اما نظر من 180 درجه فرق دارد. اصلاح‌طلبان نه تنها از چنین تصمیمی متضرر نمی‌شوند بلکه اگر لیست معرفی می‌کردند، به محاق می‌رفتند.»

زیباکلام در ادامه افزود: «از آنجا که فضای انتخابات فضایی بسته و غیررقابتی است،‌ هواداران اصلاح‌طلبی قطعاً رأی نمی‌دهند و دقیقاً به همین دلیل جدی گرفتن این انتخابات به اعتبار اصلاحات لطمه می‌زد. در واقع لیست ندادن اصلاحات تلاشی است برای جلوگیری از اینکه اعتبارشان بیش از این خدشه‌دار نشود و با این عمل از محبوبیت نزل کرده‌شان دفاع کردند تا اعتبارشان بیشتر از این تنزل پیدا نکند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره میزان مشارکت احتمالی تاکید کرد:‌ «در تهران، تبریز، مشهد، شیراز و اصفهان فقط طرفداران تندرو جبهه پایداری و نزدیکان احمدی‌نژاد رأی می دهند. مشخصاً در تهران نسبت به رأی دادن طرفداران اصولگرای سنتی هم تردید وجود دارد به همین دلیل میزان تندروهای تهران حداکثر با 300 یا 400 هزار رأی نماینده مجلس می‌شوند.» جمعیت تهران 13 میلیون نفر است.

گفتنی است شبکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی روز چهارشنبه 5 فوریه از نتایج یک نظرسنجی رسمی که در حساب‌ رسمی این شبکه در تلگرام منتشر کرده بود، پرده برداشت.

شبکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در این نظر سنجی با مطرح کردن چند پرسش گزینه‌ای از شرکت کنندگان خواسته است تا با پاسخ به یکی از گزینه‌ها نظر خود نسبت به انتخابات پیش‌رو مجلس ایران را بیان کنند.

با اینکه مسئولان شبکه صدا و سیما جمهوری اسلامی هیچ زمینه‌ای برای تبلیغ در باره این نظرسنجی انجام نداده‌اند و از نظر زمانی وقت زیادی برای آن در نظر گرفته‌ نشد، اما پاسخ شرکت کنندگان به این نظرسنجی 4 گزینه‌ای، نشان داده که بیش از 80 درصد شرکت‌کنندگان به عدم مشارکت در انتخابات آینده مجلس رای دادند. پس از ظاهر شدن این نتیجه نظر سنجی، مسئولان شبکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی، نتایج نظر سنجی را حذف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید