سه زندانی در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشر ایران روز چهارشنبه 19 فوریه از اجرای حکم اعدام سه نفر در زندان «دیزل آباد» کرمانشاه خبر دادند.

به گفته این منابع به نقل از مسئولان قضایی ایران محکومیت دو تن از این زندانیان به اتهام «قتل» محکوم به اعدام شدند. اما در باره اتهام سومین محکوم به اعدام هنوز اطلاعی در دست نیست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، حکم اعدام این سه زندانی در زندان مرکزی کرمانشاه اجرا شد.

طبق گزارش هرانا، هویت دو تن از این زندانیان «شهاب نادری» 22 ساله و «برزو محمدی» 38 ساله عنوان شده است.

این دو زندانی پیشتر از بابت اتهام «قتل» به اعدام محکوم شده بودند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع در خصوص برزو محمدی آمده است که وی 4 سال پیش بازداشت و از آن زمان در زندان مرکزی کرمانشاه تحمل حبس می‌کرده است”.

علیرغم سپری شدن بیش از دو هفته، اعدام این شهروندان از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه 2019 تا 20 دسامبر 2019 ) دستکم 248 شهروند اعدام شدند و 108 تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام 4 کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای 13 حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از 75 درصد اعدام‌های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام «مخفیانه» می‌خوانند.

علاوه بر اعدام‌ها در ایران تعداد زیادی در اعتراضات ماه نوامبر 2019 به ضرب گلوله کشته شدند. خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد که بنا به اخبار و گزارش‌هایی که این خبرگزاری به دست آورده است در اعتراضات اخیر بیش از 1500 ایرانی به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند. مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز از دادن آمار کشته‌شدگان اعتراضات ماه نوامبر گذاشته خودداری می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید