جهانگیری در واکنش به نامه نیلوفر بیانی: در جریان موضوع نیستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

معاون اول رئیسجمهوری ایران در واکنش به نامه نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست که روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد و حاکی از رفتارهای خشونت‌آمیز با او بود، اعلام کرد که این نامه را ندیده و در جریان موضوع نیست اما روز یک‌شنبه حتما آن را در دولت مطرح می‌کند و اگر لازم باشد در دولت افرادی را مامور می‌کند تا با رئیس قوه قضائیه گفت‌وگو کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، چهارشنبه 19 فوریه 2020، اسحاق جهانگیری در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره نامه منتشر شده از سوی نیلوفر بیانی، یکی از فعالان محیط زیستی در زندان که درباره رفتارهای خشونت‌آمیز بازجویان اطلاعات افشاگری کرده بود، گفت: «من این نامه را ندیدم و در جریان موضوع آن نیستم، روز یکشنبه حتما در دولت مطرح می‌کنیم. اگر لازم باشد در دولت افرادی را مامور می‌کنیم تا با رئیس قوه قضائیه گفت‌وگو کنند.»

روز گذشته، نامه‌ای متعلق به نیلوفر بیانی، متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، در رسانه‌ها منتشر شده که در آن از وضعیت خود در مواجهه با بازجویان اطلاعات سپاه، پرده برداشته است.

او در این نامه گفت که برای گرفتن اعترافات ساختگی از او، 1200 ساعت بازجویی انجام شده است.

بیانی از «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» طی بازجویی از خود، خبر داد.

این فعال محیط زیست همچنین اظهار کرد که او را وادار می‌کردند «صدای حیوانات وحشی» را «تقلید» کند و بازجوها تهدید کرده‌اند که «آمپول فلج کننده و آمپول هوا» به او تزریق می‌کنند.

بیانی تاکید کرد که «عکس جسد کاووس سیدامامی» دیگر فعال محیط زیست که به طرز مشکوکی در زندان جان سپرد را به او نشان داده‌اند و او، همکاران و اعضای خانواده‌اش را تهدید به مرگی مشابه سیدامامی کرده‌اند اگر هر آنچه می‌خواهند را ننویسد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی قوه قضائیه روز گذشته از قطعی شدن حکم متهمان پرونده موسوم به «محیط زیستی‌ها» که ماه‌های طولانی در بلاتکلیفی و بازداشت موقت به سر می‌بردند، خبر داد، در این پرونده نیلوفر بیانی به 10 سال زندان محکوم شد.

غلامحسین اسماعیلی، اتهام فعالان محیط زیستی در این پرونده را «اقدام علیه امنیت ملی» دانست و رای دادگاه در این خصوص را «قطعی» اعلام کرد.

او درباره حکم صادر شده برای سایر متهمان این پرونده گفت: «در این پرونده مراد طاقباز به جرم همکاری با آمریکا به 10 سال حبس و رد وجوه دریافتی، هومن جوکار به 8 سال حبس، طاهر قدیریان به 8 سال حبس، سام رجبی تبریز به 6 سال حبس، حمیده یا صدیقه کاشانی به 6 سال حبس، امیرحسین خالقی به 6 سال حبس و عبدالرضا کوهپایه‌زاده به 4 سال حبس محکوم شدند.»

این در حالی است که سال گذشته، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، درباره این فعالان محیط زیست اظهار کرد که به نظر او آن‌ها بدون ارتکاب به جرم بازداشت شدند و افزود: «یک کمیته چهار نفره از دولت به این نتیجه رسیده ‌است که شواهدی علیه این فعالان حیات وحش که به اتهام جاسوسی بازداشت شده‌اند، وجود ندارد.»

کلانتری از وجود یک طیف قدرتمند به گفته او «گروه فشار» در حکومت ایران سخن گفت که بر اساس اظهارنظر او «قدرت بسیاری دارند» ولی اساساً «اهل گفت‌وگو» نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید