ترکیه: با حملات رژیم سوریه مقابله به مثل خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو روز پس از اعلام تسلط رژیم سوریه بر شهر حلب، ترکیه سکوت خود را شکسته و سه‌شنبه 18 فوریه 2020 ضمن تاکید بر ادامه ارسال کمک‌های نظامی به استان‌های ادلب و حلب در شمال سوریه اعلام کرد که با حملات رژیم اسد مقابله به مثل خواهد کرد.

در همین راستا ابراهیم کالن سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود که گفت‌وگوهای کشورش با روسیه درباره ادلب همچنان ادامه دارد. او گفت که اساس موضع ترکیه در گفت‌وگو با مسکو بازگشت به مرزهای توافق سوچی است.

از سویی وزارت خارجه روسیه پایبندی مسکو و آنکارا به توافق‌های کنونی درباره کاهش تنش‌ها در ادلب را اعلام کرد.

پس از نشست مسکو در بیانیه صادره از وزارت خارجه روسیه در این زمینه اما هیچگونه اشارهای به درخواست ترکیه مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای رژیم سوریه از منطقه، نشده است.

از طرفی و همزمان با ادامه رایزنی‌ها میان مسکو و آنکارا درباره تحولات اوضاع در ادلب، وزارت خارجه ترکیه دوشنبه اعلام کرد ترکیه بر ضرورت کاهش تنش‌ها در استان ادلب در شمال غرب سوریه تاکید می‌کند.

تهدید ترکیه مبنی بر مقابله به مثل با حملات رژیم سوریه اما همزمان با آن است که کمک‌های نظامی آنکارا به استان‌های حلب و ادلب در شمال سوریه همچنان ادامه دارد.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه کاروان‌های کمک‌های نظامی ترکیه شامل محموله‌های سلاح، مهمات، تجهیزات نظامی، خودروها و ادوات زرهی از جمله تانک، نفربر، موشک‌انداز و سامانه‌های راداری که همه این تجهیزات به مناطق «کاهش تنش» در استان‌های حلب و ادلب سوریه ارسال شده است.
همچنین و بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه تاکنون بیش از 7000 سرباز ترک در مناطق کاهش تنش در استان‌های حلب و ادلب مستقر شده‌اند.

شایان ذکر است که مقامات روسیه و ترکیه علیرغم تماس‌ها، تبادل دیدارها و نشست‌های مکرر هنوز به توافقی درباره برقراری آتش‌بس در شمال سوریه نرسیده‌اند.

این در حالی است که نیروهای رژیم سوریه از دسامبر گذشته و با پشتیبانی روسیه یورش بزرگی را به استان ادلب در شمال غرب این کشور آغاز کرده و موفق شدند کنترل چندین شهرک و روستا را به دست گیرند که در همین راستا مناطق استان ادلب شاهد تبادل آتش میان پست‌های دیدبانی وابسته به ترکیه و نیروهای رژیم اسد بود که در نتیجه آن 8 تن از سربازان ترکیه کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید