مرگ دو بیمار مبتلا به کرونا در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام نتیجه مثبت آزمایش دو بیمار در قم که احتمال می‌رفت به کرونا مبتلا شده باشند، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که هر دو بیمار ساعتی پیش جان باختند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، چهارشنبه 19 فوریه 2020 به رسانه‌ها اعلام کرد که تست اولیه دو بیمار نسبت به کرونا در قم مثبت بود و هر دوی آنها ساعتی پیش جان باختند.

محمدرضا قدیر در محل دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه طی چهار روز گذشته، بیماری‌های تنفسی در قم گسترش یافته گفت: «طی این مدت دو نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد».

به گفته او پاسخ تست دوم که مربوط به ژنتیک است هنوز اعلام نشده است.

روزنامه «ایران»، هفته گذشته اعلام کرد که یک زن مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستانی در تهران فوت کرد.

این روزنامه نوشت: «همزمان با مرگ زنی میانسال در یکی از بیمارسـتان‌های پایتخت که مشــکوک به بیماری کرونا بود، تحقیقات در این باره آغاز شد».

اما کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا این خبر را تکذیب کرد و گفت: «خبر مرگ یک زن میانسال در بیمارستانی در تهران به دلیل ویروس کرونا صحت ندارد».

شیوع ویروس کرونا از اواخر دسامبر 2019 در شهر ووهان چین آغاز شد و به دیگر شهرها نیز سرایت کرد. در ابتدا حکومت چین از انتشار اخبار مربوط به این بیماری خودداری ‌کرد اما پس از هفت هفته سکوت درباره این ویروس، ناگزیر به طور رسمی ابتلای شهر ووهان را به این بیماری اعلام و آن را قرنطینه کرد. علاوه بر چین، 24 کشور دیگر در جهان نیز به این بیماری مبتلا شدند. ویروس کرونا در چین تا کنون جان دو هزار و چهار نفر را گرفته است.

در 30 ژانویه سال 2020، سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای ویروس کرونای جدید وضعیت اضطراری در بهداشت جهانی اعلام کرد.

اعلام وضعیت اضطراری از سوی سازمان جهانی بهداشت به این معنا بود که ویروس کرونا اکنون فراتر از مرزهای چین به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده و برای مهار آن تلاشی بین‌المللی نیاز است.

تیدروس دهانوم گیبریسوس، مدیر سازمان جهانی بهداشت همزمان با اعلام این وضعیت اضطراری بهداشتی گفت: «علت این تصمیم آن چیزی نیست که در چین در حال روی دادن است بلکه به علت آن چیزی است که در نقاط دیگر جهان در حال وقوع است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید