انتقاد شدید ترامپ و پومپئو از سناتور دمکرات‌ها بدلیل ملاقات سری او با ظريف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه با انتقاد شدید از برگزاری جلسه سری یکی از سناتورهای حزب دمکرات آمریکا با محمد جواد طریف که هفته گذشته در آلمان برگزار شد، گفت ظریف وزیر خارجه کشوری است که بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم و یهودستیزی در جهان است».

پومپئو در جریان سفر خود به آفریقا به خبرنگاران گفت: « از این نگرانم که این دیدار سری سناتور آمریکایی حزب دمکرات با محمد جواد ظریف به استراتژیک سیاست خارجی آمریکا علیه ایران که توسط وزارت خزانه داری آمریکا به دلیل حمایت مالی تهران از تروریسم بین المللی اتخاذ کرده است، خدشه وارد کند».

وزیر خارجا آمریکا گفت:«ظریف وزیر خارجه کشوری است که در 27 دسامبر یک آمریکایی را به قتل رساند».

پومپئو افزود: «ظریف وزیر امور خارجه کشوری است که یک هواپیما مسافربری را در آسمان هدف قرار داد و همه سرنشینان آن را کشته و نمی‌خواهد جعبه سیاه آن را تحویل دهد».

سخنان پومپئو اشاره‌ای است به شلیک موشک توسط سپاه پاسداران ایران به یک هواپیمای مسافربری اوکراینی بر فراز تهران که در اوایل ژانویه اتفاق افتاد و 176 سرنشین آن همه کشته شدند.

وزیر خارجه آمریکا گفت:« نمی دانم اگر دموکرات ها با ظریف دیدار کنند یا اگر دیدار کردند می خواهند چه بگویند ، امیدوارم آنها سیاست خارجی آمریکا را تقویت کنند، نه سیاست خودشان را».

ترامپ دیدار مورفی با ظریف را نقض احتمالی «قانون لوگان» توصیف کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نیز پیش از وزیر خارجه‌اش با اشاره به اینکه او خبر دیدار سناتور کریس مورفی و جواد ظریف وزیر خارجه ایران را شنیده، گفت، این دیدار شاید به مثابه نقض «قانون لوگان» باشد.

قانون «لوگان» در سال 1799 در ایالات متحده تصویب شد به موجب این قانون شهروندان آمریکایی به‌طور رسمی مجاز به مذاکره با کشورهای خارجی که با آمریکا اختلاف دارند، نیستند.

روز سه شنبه 18 فوریه سناتور دمکرات کریس مورفی دیدار خود با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ را تایید کرد.

سناتور كريس مورفی نماينده دمكرات
سناتور كريس مورفی نماينده دمكرات

تحت فشار رسانه‌ها ، بلاخره کریس مورفی سناتور دموکرات روز سه شنبه اعتراف کرد که شنبه شب در جریان یک کنفرانس سیاست خارجی رهبران جهان در آلمان، با محمد جواد ظریف ملاقات کرده است. او اعتراف دیدار با جواد ظریف را از طریق توئیتر خود اعلام کرد.

مورفی از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا به دلیل آنچه او «عدم ایجاد كانال دیپلماتیک میان آمریکا و ایران برای مذاکره » نامید انتقاد کرد.

مورفی در توییتر نوشت: «من هیچ شک و تردیدی ندارم به اینکه رژیم ایران دشمن ماست ، مسئول کشتن هزاران آمریکایی و حامی غیرقابل قبول از سازمان های تروریستی در خاورمیانه است ، اما با همه این تفاصیل فکر می کنم صحبت نکردن با دشمنان «خطرناک» است».

سناتور آمریکایی همچنین نوشت:«اعضای کنگره این حق را دارند که با وزرای خارجه ملاقات کنند.

او افزود: «در دیدار با ظریف از او خواست تا گروه‌های شبه نظامی وابسته به تهران در عراق را کنترل، آمریکایی های که به صورت غیر قانونی بازداشت شده‌اند را آزاد و از حمایت حوثی‌ها دست بردارند».

او در پایان گفت: «کنگره یک شاخه مشترک از قوه مجریه است و ما سیاست خارجی را تعیین کردیم. بسیاری از ما طی سال‌های گذشته در زمان اوباما و ترامپ با ظریف ملاقات کردیم.»

جلسه مورفی با ظریف موجی از عصبانیت را در داخل آمریکا برانگیخت و بسیاری از نزدیکان دولت آمریکا این جلسه را «خیانت» دمکرات‌ها توصیف کردند که سناتور مورفی و کسانی که در این نشست شرکت کرده اند باید پاسخگو باشند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید