ارتش ملی لیبی یک پهپاد ترکیه‌ای را در جنوب طرابلس سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ارتش ملی لیبی شامگاه سه‌شنبه 18فوریه از سرنگونی یک پهپاد ترکیه‌ای در محور «عین‌زاره» در جنوب طرابلس پایتخت این کشور خبر داد.

ارتش ملی لیبی اعلام کرد که این پهپاد ترکیه‌ای از پایگاه هوایی «معیتیقه» به پرواز درآمده بود تا مواضع ارتش را بمباران کند.

این پهپاد در واکنش به حملات هوایی ارتش ملی لیبی به انبارهای سلاح ترکیه در بندر طرابلس به پرواز درآمده بود.

بندر طرابلس مهمترین گذرگاه برای ورود حمایت‌های نظامی ترکیه به دست شبه نظامیان مسلح وابسته به الوفاق است.بنا به گفته خبرنگار العربیه پس از اعلام مسئولیت ارتش در حمله به انبار تسلیحات و مهمات در داخل بندر طرابلس پایتخت لیبی، گلوله‌باران این بندر مجددا از سر گرفته شد.

در پی این حملات شرکت ملی نفت لیبی تمامی نفتکش‌های پهلو گرفته در بندر طرابلس را از صحنه درگیری‌ها دور کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی نیروهای مسلح لیبی اعلام کرد که ستاد نیروهای مسلح لیبی فرمان حمله نظامی به انبار اسلحه و مهمات داخل بندر طرابلس را صادر کرده است.

در بیانیه ستاد نیروهای مسلح لیبی آمده است که این بمباران در پی نقض‌های مکرر و شلیک آتش از سوی گروه‌های تروریستی وابسته به الوفاق و فایز السراج انجام شده و با هدف انهدام توانایی‌های نظامی مزدورانی است که توسط ترکیه از سوریه به لیبی انتقال داده شده‌اند.

ارتش ملی لیبی از گروه‌های شبه‌نظامی تحت فرمان فایز السراح خواست تا از نقض آتش بس اعلام شده خودداری کنند.

بمباران کشتی حامل تسلیحات ترکیه

در همین راستا سرتیپ خالد المحجوب مدیر اداره عقیدتی سیاسی در ستاد فرماندهی کل ارتش لیبی سه‌شنبه تاکید کرد که یک کشتی ترکیه حامل اسلحه و مهمات برای گروه‌های شبه‌نظامی پس از رسیدن به بندر طرابلس مورد حمله واقع شده و آتش گرفت.

سرتیپ المحجوب در گفت‌وگو با «العربیه» گفت، این کشتی از ترکیه آمده و قطعنامه‌های مربوط به تحریم ارسال سلاح به لیبی و تلاش‌های بین‌المللی برای ایجاد آتش‌بس در لیبی را به طور آشکار نقض کرده است.

غسان سلامه فرستاده سازمان ملل متحد به لیبی نیز پیش از این از حمله به بندر طرابلس خبر داد اما در این رابطه هیچ‌گونه اطلاعات بیشتری ارائه نداد.به گزارش خبرگزاری رویترز انباری در بندر طربلس هدف قرار گرفته و در پی آن کشتی‌های لنگر انداخته و نفتکش‌های حاضر در این بندر تخلیه شدند.

این حمله یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که اتحادیه اروپا با ارسال نمایندگانی دریایی به دریای مدیترانه موافقت کرد تا از نزدیک عملیات نظارتی جهت بازرسی و منع رسیدن سلاح را انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید