وزیر نفت ایران: پول نداریم و صورت خود را با سیلی سرخ می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با اشاره به این‌که به دلیل نبود پول، بسیاری از پروژه‌های تولید این وزارتخانه تعطیل شده‌اند، گفت که وزرات نفت با سیلی صورت خود را سرخ نگاه می‌دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بیژن زنگنه روز سه‌شنبه 18 فوریه 2020 در اهواز گفت: «وزارت نفت با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارد...همه دارایی وزارت نفت 14.5 درصد درآمد صادراتی نفت است که تقریبا به عدد بسیار کمی رسیده است.»

زنگنه در ادامه گفت: « بسیاری از پروژه‌های تولید را تعطیل کردیم زیرا پول نداریم که خرج کنیم. همچنین بسیاری از پروژه‌های جنبی را خیلی وقت است که تعطیل کرده‌ایم.»

این اولین بار نیست که مسئولان ایران به کاهش درآمدهای نفتی اعتراف می‌کنند. پیش از این حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز پس از گران کردن قیمت بنزین ادعا کرد که هدف از افزایش قیمت بنزین «کمک به خانوارهای متوسط و کم درآمد است»، گفت که یکی از راه‌های تامین هزینه‌های این طرح فروش نفت بیشتر است ولی در حال حاضر، فروش نفت ایران با محدودیت‌هایی مواجه است.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز در سپتامبر 2019 با تاکید بر اینکه اقتصاد این کشور، یک اقتصاد وابسته به نفت است، گفت که اگر روزی «دشمن» اراده کند فروش نفت ما را به صفر برساند، «تا حدودی» موفق می‌شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه 22 آوریل در مصاحبه‌ای گفته بود که آمریکا صادرات نفتی ایران را به صفر خواهد رساند . او گفت واشنگتن معافیت از تحریم‌های نفتی ایران را تمدید نمی‌کند.

در دوم ماه می 2019 معافیت‌هایی که آمریکا به برخی از کشورها برای ادامه خرید نفت از ایران داده بود، به پایان رسید و اجرای طرح دونالد ترامپ برای رساندن صادرات ایران به صفر آغاز شد؛ گامی که به منظور افزایش فشار بر تهران برای مذاکره بر سر برنامه‌های هسته‌ای، موشکی‌ و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای‌اش برداشته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید