نشست محرمانه میان ظریف و سناتور دموکرات در مونیخ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به نظر می‌رسد حزب دموکرات در ساعات آینده، مقابل حریف جمهوری‌خواه خود تنگنا قرار بگیرد؛ زیرا یک منبع آگاه فاش کرد که کریس مورفی، سناتور دموکرات ایالت کانیتیکت، هفته گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ، درنشست پشت پرده‌ای با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیدار کرده است.

در حالی که دفتر سناتور مورفی در مورد پرسش‌های متعدد رسانه‌ای پیرامون این موضوع اظهار نظری نکرده‌، روزنامه «فدرالیست»، در گزارش دوشنبه خود در 17 فوریه، از سوی هیئت فرانسوی شرکت کننده در کنفرانس مونیخ، به نقل از منبعی که نامی از آن نبرد، حصول چنین نشستی را تائید کرد.

روزنامه مزبور، در این زمینه، خاطرنشان كرد كه حصول چنین نشستی به این معنی است كه مورفی در راستای تضعیف دولت آمریكا، جلساتی محرمانه با یك دولت خارجی داشته؛ درحالی که مفاد همین اتهام از سوی مورفی و هم حزبی‌های وی در خصوص داشتن رابطه پنهانی ترامپ با روسیه علیه رئیس‌جمهوری آمریکا، مطرح شده بود.

مورفی در فوریه سال 2017، خواستار تحقیق از مایك فلین، مشاور امنیت ملی ترامپ شد زیرا وی با همتای روسی خود که عازم آمریکا بود، مکالمه تلفنی کرده بود.

مورفی در آن زمان و در پی درز کردن محتوای تماس تلفنی میان فلین و سرگی کیسیلاک، همتای روسی وی، گفته بود: «هرگونه تلاش برای تضعیف سیاست خارجی مردم ما - حتی در دوره انتقالی، غیرقانونی بوده و باید جدی گرفته شود.»
او همچنین از پیام علنی که برخی سناتورهای جمهوری‌خواه در جریان اقدامات دولت اوباما برای حصول توافق هسته‌ای با ایران، برای رهبران این کشور فرستاده بودند، بشدت انتقاد کرده بود.

با این وجود، مورفی پیشتر، از جلسات «محرمانه» دموکرات‌ها در دوره اوباما، به ویژه جان کری، وزیر امور خارجه پیشین، با مقامات ایرانی، دفاع کرده است.

ایرانی ها می‌دانند کدام دری را باید بزنند

از سوی دیگر، کریستین ویتون، مشاور ارشد سابق دولت ترامپ و جورج دبلیو بوش در وزارت امور خارجه، در اظهار نظری درباره نشست‌های خارجى، بدون مشارکت وزارت دست اندرکار، گفت: «هر نشست سیاسی مستقل در خارج از كشور، بدون مجوز رئیس‌جمهور یا وزیر امور خارجه، سیگنال‌های در هم و برهمی را ارسال می‌كند که ابدا پذیرفتنی نیست.» او افزود: «اگر بخواهیم با ایرانی‌ها صحبت کنیم ، آنها می‌دانند که چه دری را باید بزنند و نیازی به واسطه ندارند.»

در حالی که یک مقام وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز در پرانتز گفت که وزارت امور خارجه درجریان هیچ نشست جانبی از سوی مورفی با مقامات ایرانی نیست.

گفتنی است صدها تن رهبران جهان در کنفرانس امنیتی مونیخ، شرکت داشتند که گردهمایی سالانه‌ای پیرامون سیاست امنیت بین‌المللی است.

ویژگی کنفرانس امسال، اجرای گفت‌و‌گوهای متمرکز پیرامون سیاست فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران، بررسی نگرانی‌های چین در خصوص ویروس کرونا و همچنین روابط اروپا با ایالات‌متحده بود.

مورفی و ظریف در یک جلسه دو ساعته در مورد سیاست خاورمیانه به طور علنی صحبت کردند که طی آن هم مورفی و هم ظریف، به شدت از سیاست تندروانه ترامپ انتقاد کردند که کاملاً مغایر با سیاست دوستانه پیشین اوباما در قبال ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید