عفو بین‌الملل: در سال 2019 مسئولان ایرانی حق آزادی‌ بیان و تجمع را به شدت سرکوب کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود، از سال 2019 در ایران به عنوان سال تداوم تشدید و سرکوب نام برد.

در این گزارش که روز سه‌شنبه 18 فوریه 2020 منتشر شد، عنوان شده است که « در سال میلادی 2019، مقامات و مسئولان ایرانی حق آزادی بیان، آزادی تشکل و آزادی تجمع را به شدت سرکوب کردند.»

این سازمان افزود «نیروهای امنیتی از قوه‌ی قهریه‌ی مرگبار برای سرکوب اعتراضات استفاده کرده، صدها نفر را کشته و هزاران معترض را به شکل خودسرانه و بدون رعایت موازین قانونی بازداشت کردند.»

عفو بین‌الملل در دفاع از فعالان حقوق بشر نوشت «مقامات و مسئولان بیش از 200 مدافع حقوق بشر را به شکل خودسرانه در بازداشت نگه داشته و در بسیاری موارد آنان را به تحمل حبس و شلاق محکوم کردند.»

در این گزارش با اشاره به تبعیض‌های اعمال شده علیه زنان عنوان شده «در ایران قانون جدیدی به تصویب رسید که به زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند اجازه می‌دهد برای فرزندان خود تابعیت ایرانی دریافت کنند؛ با این حال، زنان همچنان با تبعیض گسترده مواجه بودند. مقامات و مسئولان سرکوب مدافعان حقوق زنانی را که علیه قوانین حجاب اجباری مبارزه و کارزار می‌کنند تشدید کردند.»

سازمان عفو بین‌الملل خاطرنشان کرد« اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی با تبعیض نهادینه مواجه بودند. شکنجه و سایر رفتارهای بی رحمانه، غیرانسانی یا ترذیلی، از جمله از طریق سلب دسترسی به مراقبت‌های پزشکی، همچنان به شکل گسترده و سازمان‌یافته و همراه با مصونیت اعمال شد.»

این ارگان حقوق بشری در پایان این گزارش نوشت «مجازات‌های بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی به اجرا گذاشته شد. تعداد زیادی اعدام شدند و در میان آن‌ها کسانی بودند که در زمان وقوع جرم کمتر از 18 سال سن داشتند. احکام اعدام‌ بعضاً در ملأ عام اجرا شد. حق برخورداری از محاکمه‌ی عادلانه به طور سازمان‌یافته نقض شد. مقامات و مسئولان با پنهان‌کاری در مورد سرنوشت و محل دفن چندین هزار مخالف و دگراندیش سیاسی که که به طور مخفیانه در دهه‌ی 1360 اعدام شدند، به ارتکاب جرم «ناپدیدسازی قهری» در ابعاد گسترده و سازمان‌یافته ادامه دادند که مصداق جنایت علیه بشریت است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید