چند معترض عراقی در درگیری‌های بغداد زخمی شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع شبکه‌های العربیه و الحدث روز دوشنبه 17 فوریه 2020 گزارش کرد که درگیری میان نیروهای امنیتی و مردم معترض در وسط بغداد برای ششمین روز متوالی ادامه داد و رسانه‌های محلی خبر از زخمی شدن 6 نفر از معترضان در پی استفاده نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور و اسلحه‌های شکاری دادند.

منابع پزشکی عراق نیز گزارش کردند که 6 نفر از معترضان دچار خفگی شده‌اند. این افراد در معرض گاز اشک‌آور شلیک شده از سوی نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند. نیروهای امنیتی برای بیرون راندن معترضان از میدان الخلانی به سمت میدان التحریر بغداد به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک کرده و از تفنگ‌های شکاری استفاده کردند.

شامگاه یکشنبه نیز درگیری‌های در نزدیکی تونل التحریر از سمت میدان الخلانی در وسط بغداد رخ داد و نیروهای ضدشورش به سمت مردم بمب‌های آتش‌زا پرتاب و تعدادی از آنها را با تفنگ‌های شکاری مورد هدف قرار دادند. منابع پزشکی عراق از خفگی هفت معترض در درگیری‌های یکشنبه و در نتیجه گاز اشک‌آور خبر دادند. این درگیری‌ها در روز شنبه نیز گزارش شده بود.

همزمان با بالا گرفتن درگیری‌ها در روز دوشنبه، نمایندگی سازمان ملل در عراق خواستار مورد حمایت قرار گرفته شدن معترضان شد و درباره استفاده از نیروی بی‌رویه و حضور «گروه‌های مسلح ناشناس» ابراز نگرانی کرده و از دولت عراق خواست استفاده از زور را متوقف کرده و عاملان آن را محاکمه کند.

نمایندگی سازمان ملل خواستار مورد حمایت قرار گرفته شدن معترضان مسالمت‌آمیز شده و مورد هدف قرار گرفتن آنها با تفنگ‌های شکاری را محکوم کرد. این نمایندگی اعلام کرد گزارش‌هایی دریافت کرده که نشان می‌دهد معترضان در روزهای 14، 15 و 16 فوریه با تفنگ شکاری مورد هدف قرار گرفته‌اند.

همزمان شهر مذهبی نجف نیز روز دوشنبه شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود و معترضان شعار «بالروح بالدم نفديك يا عراق» سر دادند. در کربلا نیز صبح روز دوشنبه تظاهراتی برگزار شده و تظاهرکنندگان خواستار محقق شدن مطالبات معترضان در این شهر شدند. تعداد چشمگیری از مردم و دانشجویان در خیابان‌های کربلا حاضر شده و علیه حضور ایران و آمریکا در عراق شعار سر دادند.

صدها نفر از دانشجویان در کربلا و در اعتراض به به آتش‌ کشیده شدن چادر معترضان در میدان الوثبه این شهر تظاهرات کردند. آنها شعار سر دادند که «بر بالای ابرها خیمه‌ای برپا خواهیم کرد». آنها همچنین با سردادن شعارهای خواستار پیوستن زنان به اعتراضات شدند.

عراق از اول اکتبر سال گذشته شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود و معترضان خواستار تغییرات سیاسی در این کشور، روی کار آمدن دولت مستقل، پایان دادن به سهمیه‌بندی قدرت میان احزاب، متوقف شدن فساد در این کشور و برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید