معاون رئیس‌جمهوری افغانستان در اسلام‌آباد: طالبان در حاکمیت سهیم شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان دوشنبه 17 فوریه در نشستی «چهل سال میزبانی مهاجرین افغان در پاکستان: مشارکت جدید برای همبستگی» در شهر اسلام‌آباد صحبت می‌کرد گفت، طالبان باید از حقوق خود برخوردار شوند و در حاکمیت سهیم گردند.

براساس خبرنامه‌ای دفتر مطبوعاتی معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان، سرور دانش اضافه کرد، کشورش از مذاکرات صلح امریکا با طالبان استقبال می‌کند، اما بخش اصلی صلح مربوط به صلح بین طالبان و دولت افغانستان می‌شود که هنوز حتی آغاز نشده است.

دانش علاوه کرد، تنها امضای موافقتنامه بین امریکا و گروه طالبان هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و انتظار دارد که امضای موافقتنامه بین امریکا و طالبان زمینه را برای گفت‌وگوهای مستقیم فراهم سازد.

وی گفت: «دولت جمهوری‌اسلامی پاکستان باید در ایجاد صلح با ما شریک باشد. می‌خواهم صادقانه بگویم ما بدون مشارکت پاکستان و سهم‌گیری و همکاری دولت پاکستان نمی‌توانیم به صلح دست پیدا کنیم».

معاون رئیس‌جمهوری افغانستان افزود، اگر طالبان پایگاه‌ها و پناهگاه های خود و رابطه خود با سایر گروه های افراطی و «تروریستی» را همچنان حفظ کند، هرچند آتش بس هم شود صلح پایدار به دست نخواهد آمد. افغان ها خواستار ختم بنیادی خشونت هستند و صلح تنها یک وسیله برای ختم خشونت است.
سرور دانش اظهار کرد: «صلح واقعی آن است که همه مردم در کشور آزادانه از حقوق شهروندی خود استفاده کنند و از حقوق تعلیم و صحت و کار و سفر و آزادی بیان و فعالیت آزاد سیاسی برخوردار باشند و حق شرکت در انتخابات را داشته باشند و طالبان هم مانند سایر شهروندان ما باید از این حقوق خود برخوردار شوند و در حاکمیت سهیم گردند».

وی تاکید کرد، تصویب نهایی صلح از صلاحیت ملت افغانستان است که از طریق پارلمان یا لویه جرگه و یا از طریق رفراندوم باید تصمیم بگیرند.

دانش گفت: «جامعه ما یک جامعه ای است مشارکتی و متشکل از اقوام و اقشار و احزاب مختلف و زبان های گوناگون و این جزء هویت ملی ما و از شاخصه های نظام سیاسی کثرت‌گرای ما است. صلح هم باید همه شمول باشد و نتایج آن مورد قبول تمام مردم افغانستان قرار گیرد. صلح در انحصار و در اختیار یک گروه سیاسی خاص و یا یک قوم خاص و حتی در انحصار تنها حکومت افغانستان نیست».

از مهاجرین افغان استفاده سیاسی نشود

سرور دانش در ادامه صحبت‌هایش به وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای ایران و پاکستان اشاره کرده گفت، از مهاجرین افغان نباید استفاده سیاسی شود.

دانش اضافه کرد: «موضوع مهاجرین افغان در پاکستان یا ایران و هرجای دیگر نباید به یک مسأله سیاسی و به یک عامل فشار بر حکومت افغانستان تبدیل شود و مهاجرین ما نباید به خاطر مسایل سیاسی مورد بی مهری و فشارهای بی جا قرار گیرند و حقوق بشری آنان تلف شود».

وی ادامه داد: «ما بر این باوریم که باید به کمک و مشوره همدیگر و با نظارت سازمان ملل متحد، برنامه و میکانیزم مشترکی را تنظیم کنیم که عودت به عنوان یک پروسه عادی و منظم و با آگاهی و آمادگی و همکاری دو طرف تطبیق شود.

سرور دانش علاوه کرد، در طول پنج سال اخیر برخلاف تصور جامعه بین المللی، عودت مهاجرین به عنوان یک موج دوامدار، از پاکستان و ایران به صورت پیوسته جریان داشته است.

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان گفت، از سال 2002 بیش از پنج میلیون و هشت صد هزار نفر و از سال 2016 در حدود سه میلیون و دوصدهزار نفر از پاکستان و ایران بازگشته اند و در سال 2018 بالغ بر هشت صد و بیست هزار نفر و در سال 2019 هم پنجصد و سی هزار نفر عودت کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید