قتل یک کولبر و زخمی کردن 9 تن دیگر توسط نیروی انتظامی ایران در مناطق مرزی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری ایران روز یکشنبه 17 فوریه، اعلام کردند، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهر نوسود، هشت کولبر زخمی و یک کولبر دیگر نیز کشته شد. همچنین طی روزهای گذشته یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان ماکو در پی شلیک نیروهای نظامی زخمی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، در پی تیراندازی نیروهای نظامی ایران در مناطق مرزی شهر نوسود واقع در استان کرمانشاه، هشت کولبر زخمی و یک کولبر دیگر کشته شده است.

بر اساس این گزارش، «احمد صحرایی 24 ساله، فرزند مومن، اهل روستای دشه» جان خود را از دست داده است.

در این گزارش، هویت هشت کولبر زخمی شده «عظیم امین‌زاده اهل روستای نروی» ، «جبار محمدی»، «زاهد نوری»، «جلال نوری»، «شاهد اداک»، «رسول هوشی اهل روستای کلاش از توابع جوانرود»، «شادمان سیدی اهل روستای کلاش از توابع جوانرود» و «طاها سلمانی» عنوان شده است.

در خبری دیگر، طی روزهای گذشته یک کولبر به نام «ارکان عباسی» در نزدیکی روستای دیبک از توابع شهرستان ماکو در استان آذربایجان غربی در پی شلیک نیروهای نظامی زخمی شده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال 2018 پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل 48 کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن 104 تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، 300 شهروند در 11 استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید