فرمانده سوریه دمکراتیک: كُرد‌هاى سوریه به اوضاع قبل از 2011 بر نمی‌گردند

«حکومت خودمختاری حقی مشروع و واقع‌بینانه برای کردهای سوریه است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با پیشروی نیروهای رژیم اسد به سوی حلب و ادلب، مناطق سوریه تحت کنترل «سوریه دمکراتیک» و سرنوشت آینده این مناطق توجه بسیاری از تحلیلگران را به خود جلب کرده است. کردهای سوریه از سال 2011 تاکنون در این مناطق نوعی حکومت خودمختاری با مشارکت برخی متحدین محلی از قبایل عرب‌های سور، سریانی‌ها و ارمنی‌ها تشکیل دادند اما مقامات رژیم اسد برغم عدم درگیری با کردها تاکنون از اعتراف رسمی به مدیریت و حکومت خودمختاری آنها خودداری می‌کنند.

کردهای سوریه نقشی کلیدی در مبارزه با داعش و شکست آن در سوریه ایفا کردند و این گروه از متحدان اصلی ایالات متحده در این نبرد به شمار می‌روند.

مظلوم عبدی فرمانده کل نیروهای «سوریه دمکراتیک»، طی مصاحبه‌ای با «العربیه نت» تاکید کرده که کردهای سوریه به هیچ عنوان حاضر به بازگشت به موقعیت خود قبل از سال 2011 نیستند.

عبدی گفت: «من فکر نمی‌کنم که نه تنها کردها بلکه همه مردم سوریه بتواند بار دیگر به شکلی که تا قبل از سال 2011 کشورشان اداره می‌شد، برگردند».

او افزود:«شرایط به کلی تغییر کرده و کردها و همپیمانان آنان از قبایل عرب سوری، سریانی‌ها و ارمنی‌ها که نیروهای «سوریه دمکراتیک» را تشکیل می‌دهند، نقش مهمی را در معادلات سیاسی سوریه امروز ایفا می‌کنند.

اصرار بر محافظت از حکومت خودمختاری در مناطق کردنشین سوریه

عبدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رژیم بشار اسد رئیس جمهوری سوریه که در حال مذاکره با کردهاست، چه کمکی می‌تواند به نیروهای او ارائه دهد، گفت: «حقوق هر ملتی مبتنی بر حجم ایثار و مواضع آن ملت تعیین می‌شود و آنچه مردم ما در حمایت از کشورشان از ایثار و فداکاری ارائه داده‌اند، چیزی کمتر از آنچه دیگران در دفاع از کشورشان تقدیم کردند، نیست. بنابراین آنچه ما خواستاریم یک حق مشروع است که در پروژه یک حکومت خودمختاری دموکراتیک خلاصه می‌شود.

در باره اینکه علیرغم بحث و گفتگوهای مداوم بین رژیم و شورای سوریه دموکراتیک، اما مقامات دولت اسد از به رسمیت شناختن «مدیریت خودمختاری» خودداری می‌کنند و هر چند بار تهدید به راه حل نظامی می‌کنند، عبدی گفت:« راه حل نظامی هیچ گاه راه حل مناسبی برای پایان دادن به بحران‌ها نبوده و اگر این راه حل کارساز بود تاکنون و طی سال‌های گذشته مشکلات سوریه را حل می‌کرد. امیدوارم کسی به راه حل نظامی روی نیاورد»..

عبدی حکومت خودمختاری برای کردهای سوری‌ را یک پروژه واقع بینانه توصیف کرد كه دیگر کسی نمی‌تواند این حق را آنها سلب کند و بدون قبول این راه حل واقع بینانه نمی‌توان راه حلی کلی و شامل برای سوریه پیدا کرد».

فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک بر ضرورت کار کردن بر روی تحول دموکراتیک در سوریه تاکید کرد و گفت بدون نهادینه کردن فضای دمکراسی طبق تدابیری که تهدیدی برای سوریه یا مردم آن ایجاد نکند، راه حلی واقعی نمی‌توان پیدا کرد».

کشورهای منطقه نمی‌توانند برای ملت سوریه تصمیم بگیرند

مظلوم عبدی در باره دخالت سوریه و ایران و روسیه و نشست‌های آنها تاکید کرد: «تمام تفاهمات و توافق‌های بین کشورهای منطقه‌ای برای پایان دادن به بحران سوریه به دلیل عدم وجود همه نمایندگان سوری‌ها و عدم مشارکت نیروهای «سوریه دمکراتیک» تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

وی ادامه داد: «ما به صورت عملی صحبت می‌کنیم، به عنوان مثال، کمیته قانون اساسی کنونی با قطعنامه 2254 سازمان ملل مغایرت دارد چرا چون این کمیته همه سوری‌ها را نمایندگی نمی‌کند بنابرین راه حل باید سوریه‌ای باشد کما اینکه مذاکرات و تشکیل کمیته قانون اساسی نیز باید سوریه‌ای باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید