درگیری در مرکز بغداد.....مشاهده حالات خفگی در میدان الخلانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک منبع امنیتی عراقی، شامگاه یک‌شنبه 16 فوریه گفت که درگیری‌های جدیدی در نزدیکی تونل تحریر از سمت میدان الخلانی، در مرکز بغداد رخ داده است.

منابع پزشکی نیز اعلام کردند که هفت معترض در نزدیکی میدان الخلانی در پی اقدام نیروهای امنیتی به شلیک گازهای اشک آور، دچار حالت خفگی شدند.

در همین حال، به گزارش رسانه‌های محلی، معترضان مبادرت به بستن ورودی خیابان تحریر در بغداد از دو سمت خیابان الرشید و ابونواس کردند.

براساس آخرین گزارش‌ها، بغداد امروز 16 فوریه، شاهد تظاهرات گسترده دانشجویی درابراز مخالفت مجدد با انتصاب محمد علاوی به عنوان نخست وزیردولت جدید بود.

هزاران نفر بشکلی ناگهانی وبدون اعلام قبلی، در گردهمائی «میلیونی فوق العاده » درمیدان تحریر در وسط پایتخت عراق شرکت کردند؛ به طوریکه انبوهی از زنان و مردان جوان بهمراه خانواده خود در تاکید بر ادامه تحصن در این تجمع، حضور داشتند.

دانشجویان در شعارهای خود تأکید کردند که « باعث سرشکستگی انقلاب و شهدا نخواهند شد» ومیدان‌ها را خالی نخواهند کرد. برخی دیگر نیز فریاد زدند: «تظاهرات دانشجویی علیه آمریكا و بعثی ها، تظاهرات دانشجویی علیه جمهوری اسلامی.»

در همین راستا، صدها دانش‌آموز در شهر کربلا، در راهپیمایی‌های پر شمار، به آتش کشیدن چادرهای معترضین در میدان الوثبه را محکوم کردند.

صدای معترضین با این شعارها، طنین انداز شد که: «ما بر فراز ابرها چادر می‌زنیم!» شعارهایی نیز درفراخواندن زنان عراقی برای شرکت در تظاهرات‌ها، سر داده شد.

همچنین صدها تن در تظاهرات کربلا، خواستار معرفی یک چهره فعال شناخته شده به جای محمد علاوی برای تشکیل دولت جدید شدند که از سوی احزاب حاکم معرفی شده و قول داده، کابینه‌اش را این هفته معرفی کنند. تظاهرکنندگان، تصاویری از علاء الرکابی، داروساز مجرب را حمل می کردند که با رهبری تظاهرات شهر ناصریه، در جنوب بغداد، کانون معترضین در جنوب عراق، به یکی از برجسته ترین چهره‌های جنبش اعتراضی، تبدیل شده است.

این درحالی بود که راهپیمایی‌های پرشماری در استان‌های جنوبی به ویژه در ذی قار و بصره صورت گرفت. به گفته خبرنگار العربیه / الحدث در ناصریه، اوضاع برای اولین بار از زمان آغاز تظاهرات، در 3 روز پیش در استان‌های جنوب بویژه در ناصریه و بصره (پس از هماهنگی میان عشایر و قوای امنیتی به منظور حفظ امنیت معترضان) متفاوت بود، زیرا تظاهرکنندگان متعهد شدند، درمیادین اختصاص داده شده برای تظاهرات بمانند و لذا مشکلی بروز نکرد.

تیراندازی و آتش زدن خیمه‌ها در الخلانی

کنشگران عراقی شنبه شب 15 فوریه، گزارش دادند كه نیروئی از لباس شخصی‌ها به میدان الخلانی در مركز بغداد یورش برده و چادرهای تحصن کنندگان را آتش زد.

پیش از این نیز درگیری‌هایی میان نیروهای امنیتی و جمعی از معترضین در شنبه شب رخ داد که منجر به زخمی شدن چند تن شد.

این تنش‌ها پس از آن بود كه محمد توفیق علاوی، نخست وزیر جدید، تأکید كرد، در آستانه تحقق «دستاوردی تاریخی» قرار دارد كه همان تشکیل دولت مستقل متشکل از «افراد شایسته»، بدون دخالت هیچ حزب سیاسی است. وی خاطر نشان کرد، اسامی اعضای کابینه در هفته جاری، «به دور از شایعه پراکنی و درز اسامی»، اعلام خواهد شد.

علاوی همچنین در دیدار با ده‌ها تن از نمایندگان جنبش مردمی، این ماه قول داد كه حداکثر دو وزارت خانه را درترکیب کابینه، به فعالان مدنی خواهد داد و جویای نظر معترضین در مورد پنج وزارتخانه در كابینه آینده نیزخواهد شد.

با این حال ، به نظر نمی‌رسد سخنان وی از شدت خشم و نارضایتی تظاهرکنندگان، کاسته باشد که هنوز هم به انتصاب شخصیتی غیر وابسته به احزاب یا عهده‌دار مناصب قبلی، اصرار ورزیده و همچنان خواهان روی کار آمدن دولت موقت و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند.

گفتنی است علاوی که پس از اجماع دشوار بدست آمده میان جناح‌های سیاسی، به مقام نخست‌وزیری منصوب گردید، طبق قانون اساسی، تا دوم اسفند ماه آینده برای گرفتن رای اعتماد مجلس فرصت دارد.

این در حالی است که مجلس نمایندگان هنوز، زمان برگزاری جلسه فوق‌العاده در فاصله تعطیلات پارلمانی را اعلام نکرده است که در نیمه ماه آینده، پایان می‌یابد.

در این گیر و دار، منابع سیاسی از دشواری گرفتن رای اعتماد برای کابینه علاوی در پارلمان خبر می‌دهند که مشحون از چند دستگی هاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید