تصویری؛ نخستین عکس‌های میکروسکوپی از ویروس نوظهور کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز پنج‌شنبه گذشته برای اولین بار، مجموعه‌ای از تصاویر میکروسکوپی دقیق و تمام عیار از ویروس نوظهور کرونا، منتشر شد که این روزها، خطرناک‌ترین بیماری اپیدمیک برای انسان در سطح جهانی قلمداد می‌شود؛ زیرا ده‌ها هزار نفر در چین و بیرون آن به این ویروس مبتلا شده و صدها تن از مبتلایان، به کام مرگ فرو رفتند.

انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا، تصاویری میکروسکوپی از ویروس را منتشر کرد که سه‌شنبه گذشته گرفته شدند.

این موسسه گفته است از میکروسکوپ الکترونی و شلیک یک بسته انرژی، برای گرفتن تصاویر دقیق از این موجودات بسیار ریز، استفاده کرده است، زیرا با میکروسکوپ‌های معمولی نمی‌توان آنها را مشاهده کرد. برای تسهیل در نمایش عکس‌ها، تصاویر ویروس، رنگ‌آمیزی شده است.

محققان آمریکایی، نمونه‌هایی از این ویروس را در آزمایشگاه‌ها برای مطالعه آن، کشت داده و آزمایش داروهای آزمایشی و واکسن‌های ضد بیماری را آغاز کردند.

این مؤسسه خاطرنشان کرد: «تصاویر ویروس نوظهور کرونا با تصاویر ویروس «فیرس» که در سال 2012 در خاورمیانه ظاهر شد و ویروس« سارس» ظاهر شده در سال 2002، چندان متفاوت نیست زیرا این دو ویروس و ویروس جدید، متعلق به یک خانواده ویروسی یعنی خانواده «کرونا» هستند.

علت نام گذاری این ویروس، «شکل تاج مانندی است که در سطح آن» مشاهده می‌شود و این نام از واژه لاتین «کرونا» (به معنای تاج)، گرفته شده است.

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، اپیدمی «کوید19» که نام رسمی کرونای جدید است به طور عمده ازطریق دستگاه تنفسی (به واسطه بزاق) و همچنین تماس بدنی و با لمس قسمت‌های آلوده بیمار منتقل می‌شود.

شمار مبتلایان به ویروس نوظهور کرونا، که برای اولین بار دسامبر گذشه در شهر ووهان استان هوبی واقع در مرکز چین ظاهر شد، به بیش از 66000 نفر رسیده و بیش از 1500 نفر از مبتلایان، فوت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید