تجمع اعتراضی دانشجویان امیرکبیر و پلی تکنیک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و پلی‌تکنیک تهران با برگزاری تجمع اعتراضی و سر دادن شعارهایی علیه وضعیت فعلی حاکم بر ایران، حوادث آبان‌ماه و سرنگونی هواپیمای اوکراینی، در مراسم چهلم جان‌باختگان این حادثه شرکت کردند.

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر و پلی‌تکنیک تهران، یک‌شنبه 16 فوریه 2020، در اعتراض به حوادث آبان‌ماه و کشتار خونین مردم، سقوط هواپیمای اوکراینی، وضعیت فعلی در ایران و همچنین علیه انتخابات پیش رو، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

«بترسید، بترسید، ما همه با هم هستیم/ مردم درگیر فقرند اینها تو فکر رای‌اند/ از ایران تا بغداد فقر و ستم، استبداد/ 1500نفر کشته آبان ماست/ مادر چه داغدار است اینجا همه نیزار است/ امنیت پوشالی جمهوری توخالی/ آبان، دی و خرداد، یاد آر خون و بیداد/ نه صندوق، نه آرا، تحریم انتخابات».

در ویدیوهای منتشر شده از این تجمعات، ماموران لباس‌شخصی و حراست این دانشگاه به دانشجویان یورش بردند، دانشجویان نیز برای مقابله با هجوم ماموران حراست با زنجیر کردن دستان خود ایستادگی کردند.

طی روزهای اخیر فراخوانی به نام دانشگاه امیرکبیر منتشر شد که در آن از دانشجویان دعوت می‌کرد به مناسبت چهلمین روز درگذشت 176 سرنشین حادثه ساقط کردن هواپیمای اوکراینی، تجمع برگزار کنند. در این نامه با اشاره به انکار مسئولان ایران در سه روز اول پس از حادثه تکذیب آنها را «دروغ بزرگ» خوانده و یادآور شده که این موضوع هنوز «فراموش» نشده است.

گفتنی است، هواپیمای مسافربری اوکراینی که از مبدأ تهران به مقصد کی‌یف درحال پرواز بود در تاریخ 8 ژانویه 2020 مورد اصابت موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد و همه 176 سرنشین این پرواز جان باختند.

ایران بلافاصله علت سقوط را نقص فنی اعلام کرد. در مقابل کارشناسان بنابر شواهد فرضیه برخورد موشک را مطرح کردند. اما ایران برخورد هرگونه موشک به این هواپیما را انکار کرد.

در همان روز، ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، این ادعا را «دروغ محض» خواند و تأکید کرد که «این موضوع توسط خط نفاق به نفع آمریکایی‌ها دنبال می‌شود و توطئه‌ای دیگر در حوزه جنگ روانی» است.

روز بعد، مقامات اطلاعاتی آمریکایی اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌های شناسایی مادون قرمز مستقر در فضا با اطمینان شلیک و نزدیک شدن دو موشک سطح به هوا به بدنهٔ هواپیما را نشان می‌دهد.

نیویورک‌تایمز با بررسی یکی از فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی که لحظه برخود موشک به هواپیما را نشان می‌داد، صحت آن را با نظر کارشناسانِ خود تأیید کرد.

آمریکا، کانادا، بریتانیا، و استرالیا اعلام کردند این هواپیما بر اثر برخورد موشک زمین به هوا سقوط کرده‌است اما علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران بی‌درنگ با انتشار بیانیه‌ای هرگونه برخورد موشک را تکذیب کرد و آن را «عملیات روانی دولت آمریکا» عنوان کرد.

پنهان‌کاری‌ها و تکذیب‌های متوالی مقامات ایرانی ادامه داشت تا اینکه در تاریخ 11 ژانویه 2020، شلیک موشک به پرواز 752 توسط ستاد کل نیروهای مسلح ایران تأیید شد.

دلیل شلیک موشک به این هواپیمای مسافربری، در اطلاعیه ستاد کل نیروهای مسلح، «خطای انسانی غیرعمد در تشخیص شیء پرنده» اعلام شد.

در همان روز اعلام دلیل واقعی سرنگونی هواپیمای اوکراینی، دانشجویان و مردم معترض برابر دانشگاه‌های امیرکبیر و شریف تهران در اعتراض به شلیک موشک سپاه پاسداران به این هواپیما و پنهان‌کاری مقامات جمهوری اسلامی دست به تجمع و تظاهرات زده و علیه «دروغ‌گویی» و «پنهان‌کاری» مسئولان حکومت شعار دادند و خواستار استعفای علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید