کره‌ ‌جنوبی واردات نفت از ایران را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال تحریم‌های واشنگتن کره‌ ‌جنوبی برای نخستین بار در شش سال اخیر، واردات نفت و میعانات ایران را متوقف کرد.

به گزارش «خبرگزاری ایسنا» آخرین وضعیت واردات نفت کره جنوبی از ایران و آمار گمرکی نشان می‌دهد واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژانویه به دلیل تحریم‌های واشنگتن متوقف شده در حالی که خرید نفت آمریکا 53.3 درصد افزایش داشته است.

ایسنا در ادامه با اشاره به آمار گمرکی عنوان کرد «کره جنوبی که پنجمین واردکننده بزرگ نفت جهان است، در ژانویه 1.72 میلیون تن معادل 406 هزار و 55 بشکه در روز نفت خام از آمریکا وارد کرد که 53.3 درصد در مقایسه با 1.12 میلیون تن در ژانویه سال گذشته رشد داشت و 1.2 درصد بالاتر از واردات 1.68 میلیون تن در دسامبر بود.»

آمریکا در ژانویه دومین صادرکننده بزرگ نفت به کره جنوبی پس از سعودی بود.

افزایش واردات نفت کره جنوبی که یکی از خریداران بزرگ نفت ایران بود، پس از تحریم‌های آمریکا و عدم صدور معافیت در ماه مه سال 2019، خرید نفت از ایران را متوقف و متعاقب آن واردات نفت از آمریکا را افزایش داد.

کره جنوبی در ژانویه سال گذشته 227 هزار و 941 تن معادل 53 هزار و 676 بشکه در روز نفت ایران را وارد کرده بود و عمده خرید این کشور میعانات بود که نوع بسیار سبک نفت خام است.

بر اساس گزارش رویترز، واردات نفت کره جنوبی از عربستان سعودی که بزرگترین تامین کننده نفت این کشور است، در ژانویه بر مبنای سالانه 2.9 درصد رشد کرد و به 3.61 میلیون تن معادل 853 هزار و 769 بشکه در روز رسید.

دو منبع آگاه نیز اظهار کردند کره جنوبی بارگیری محمولههای نفت و میعانات ایران در ژوییه را متوقف کرده زیرا مطمئن نیست می‌تواند از تحریم‌های آمریکا معافیت بگیرد.

به این ترتیب کره جنوبی در اوت هیچ محموله نفتی از ایران وارد نخواهد کرد که نخستین ماه واردات صفر از اوت سال 2012 خواهد بود که خریداران کره جنوبی پیش از دریافت معافیت از تحریم‌های واشنگتن، خرید نفت ایران را متوقف کرده بودند.

آمریکا در ماه مه از توافق هسته‌ای بین‌المللی سال 2015 با ایران خارج شد و در اواخر ژوئن اعلام کرد از متحدانش خواسته است واردات نفت ایران را از نوامبر متوقف کنند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید