مکتب رفتن و درس خواندن دختران در ولایت خوست افغانستان اجباری شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بزرگان قومی ولسوالی «گورباز» ولایت خوست در جنوب شرق افغانستان شنبه 15 فوریه اعلام کردند، درس خواندن و مکتب رفتن دختران در این ولسوالی اجباری شده و هر کس از این تصمیم تخطی کند، تا دو‌صد هزار افغانی (2580 دالر امریکایی) جریمه مالی خواهند شد.

به گزارش روزنامه «وادصم» گل احمد 50 ساله دانشجوی رشته حقوق و علوم سیاسی در یکی از دانشگاه‌های ولایت خوست افغانستان است که هر روز دختران خود را به مکتب این ولایت می‌برد.

گل احمد می گوید: «در ولسوالی ما مکتب نیست، ما مجبور هستم دختران خود را به یک فاصله دور تا مکتب خوست همراهی کنیم. حکومت باید به خواست مردم این ولسوالی که ساخت یک مکتب و استخدام اساتید زن برای تدریس دختران است توجه کند».

از سوی دیگر، نصیر احمد روشن، رئیس معارف ولایت خوست افغانستان می‌گوید: «مردم این ولایت به معارف علاقه و توجه دارند و حتا می‌خواهند یک تا دو هکتار زمین خود را برای ساخت مکتب در اختیار ما قرار دهند».

قابل ذکر است که وزارت معارف (آموزش و پرورش) افغانستان به تاریخ 11 نوامبر 2019 اعلام کرده بود، زهرا عصمت از باشندگان ولایت بلخ کشور به ارزش سه میلیون 140 هزار افغانی از پول شخصی‌اش شش صنف درسی را در محوطه مکتب «عایشه افغان» اعمار کرد.

این وزارت معارف افغانستان به تاریخ 7 نوامبر 2019 نیز اعلام کرده بود: «سخی داد، ملازم مکتب ابتدائیه قره بلاق ولسوالی کشم ولایت بدخشان از بودجه شخصی‌اش به ارزش بیش از 150 هزار افغانی 3 اتاق درسی را اعمار نمود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید