سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی: ایران «سرطان» خاورمیانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی جمعه 14 فوریه 2020 ضمن توصیف ایران به «سرطان» خاورمیانه گفت حل بحرانهای لبنان، سوریه و عراق به دور کردن نقش ایران از این منطقه بستگی دارد.

لیندسی گراهام طی جلسه‌ای در کنفرانس مونیخ برای امنیت، ایران را «سرطان خاورمیانه» توصیف کرد. او گفت که هدف ایران «دستیابی به بمب هسته‌ای است و اگر به آن (بمب هسته‌ای) دست یابد از آن استفاده خواهد کرد.»

این سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی گفت که دولت دونالد ترامپ در ازای اینکه یک بانک سوخت هسته‌ای اروپایی به ایران و تمامی کشورهای خاورمیانه (سوخت هسته‌ای) توزیع کند تا بتوانند به انرژی مسالمت‌آمیز دسترسی پیدا کنند، آمادگی دارد که تحریم‌های اعمال شده بر ایران را بردارد.

این عضو جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا گفت که این جایگزینی است که واشینگتن برای توافق هسته‌ای با ایران در نظر گرفته است.

او همچنین ایران را در پشت تمامی مشکلاتی دانست که منطقه با آن مواجه است و در این راستا نقش بحران‌زای ایران در کشورهای عراق، سوریه، یمن و لبنان را برشمرد.

وزیر خارجه آمریکا: ایران شورای امنیت را به چالش می‌کشد

از سویی مایک پمپئو ایران وزیر خارجه آمریکا گفت ایران با نقض قطعنامه‌های بین‌المللی و قاچاق اسلحه به یمن به چالشی برای شورای امنیت سازمان ملل‌متحد تبدیل شده است.

مایك پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز جمعه 14 فوریه اظهار داشت كه رهگیری اسلحه ارسالی از ایران برای شبه‌نظامیان حوثی، دلیلی بر این واقعیت است که ایران، بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است.

پمپئو تأكید کرد که تهران با قاچاق اسلحه برای حوثی‌ها، شورای امنیت را به چالش می‌کشد. پمپئو در این راستا همچنین خواستار اقدام بین‌المللی برای تجدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده بر ایران شد، كه تاریخ اعتبار آن به زودی منقضی می‌شود.

پمپئو در توئیتی در حساب کاربری‌اش بر شبکه «توئیتر» گفت: «نیروی دریایی ایالات‌متحده، 385 موشک ساخت ایران و دیگر قطعات تسلیحاتی را در مسیرشان به مقصد حوثی‌ها در یمن رهگیری و ضبط کرده است که این امر، نمونه دیگری از ادامه اقدامات ایران به عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان است که شورای امنیت سازمان ملل را به چالش کشیده است.»

پمپئو افزود: «جهان باید خشونت ایران را نپذیرد و اکنون تحرکی را در راستای تجدید تحریم‌های تسلیحاتی اعمال شده علیه آن که تاریخ اعتبارش در آستانه پایان است، آغاز کند.»

پمپئو همچنین تصویری از سلاح‌های ایرانی ضبط شده توسط نیروی دریایی ایالات‌متحد در دریای عرب که به مقصد حوثی‌های یمن ارسال شده بود را نیز ضمیمه توئیت‌هایش کرد.

شایان ذکر است ارتش آمریكا پنج‌شنبه 13 فوریه اعلام كرد كه یك کشتی نیروی دریایی آمریكا، محموله سلاح‌های «طراحی شده و ساخت ایران» را مصادره کرده که مشتمل بر بیش از 150 موشك ضد تانك و 3 موشك زمین به هوای ایرانی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید