حکومت افغانستان: توافق امریکا با طالبان احتمالاً در هفته‌های آینده نهایی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری افغانستان شنبه 15 فوریه با نشر خبرنامه‌ای به نقل از مقام‌های امریکایی نوشت، توافق صلح امریکا با طالبان احتمالاً درهفته‌های آینده نهایی شود.

در این خبرنامه آمده، وزیران خارجه و دفاع امریکا در دیدار با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در حاشیه نشست امنیتی مونیخ در آلمان گفتند، طالبان باید با «تروریزم و القاعده» وداع بگویند.

مقام‌های امریکایی اضافه کردند، هیچ یک از بندهای توافقنامه بدون شرط نیست و طالبان ممکن است دست به تبلیغات اغوا کننده بزنند، اما واقعیت و اصل موضوع این است که آن‌ها حاضر شده‌اند دست از جنگ و خشونت برداشته و اذعان به جامعه کثرت‌گرا نمایند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا در این دیدار گفت: «بگذارید طالبان هرچه که می‌گویند، بگویند. از هر جایی که می‌گویند بگویند، اما واقعیت این است که باید آنان با تروریزم و القاعده وداع بگویند و دست از جنگ بردارند. ما حامی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده‌ایم، هستیم و خواهیم بود».

از سوی دیگر، ینس ستولتنبرگ، دبیرکل سازمان ناتو در دیدار جداگانه با محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در حاشیه نشست امنیتی مونیخ آلمان گفت، حمایت ناتو از نیروهای امنیتی افغان پا برجاست و مأموریت‌اش در این راستا ادامه دارد.

ستولتنبرگ از روند صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان حمایت کرده گفت: «تعهد و حمایت ما در راستای آموزش، مشورت دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پابرجاست و ماموریت ما در این عرصه ادامه دارد».

قابل ذکر است که محمد اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان پنج‌شنبه 13 فوریه 2020 در رأس یک هیات دولتی به منظور اشتراک در 56‌مین نشست امنیتی مونیخ عازم آلمان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید