گزارش کارشناسان سازمان ملل تایید کرد؛ ایران مسئول حمله به مراکز نفتی سعودی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کارشناسان سازمان ملل‌متحد در گزارشی که پنج‌شنبه 13 فوریه 2020 منتشر شد؛ تایید کردند که ایران پشت حملات 14 سپتامبر گذشته به تاسیسات نفتی پادشاهی سعودی بوده است.

در این گزارش عنوان شده است «گزارش هیئت کارشناسان امور یمن سازمان ملل این حقیقت را تایید می‌کند که حوثی‌های یمن قادر نیستند دست به چنین حمله‌ای بزنند و به نتیجه‌گیری مشابهی با آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا، که ایران را مسئول آن حملات می‌دانند، می‌رسد.»

به گزارش تلویزیون صدای آمریکا «به گفته نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، جمهوری اسلامی همچنان به برنامه تروریستی و هسته‌ای و رفتار بی‌ثبات‌کننده خود ادامه داده و اکنون با یافته‌های کارشناسان سازمان ملل، شورای امنیت کمتر از 36 هفته فرصت دارد که برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران اقدام کند.»

پیشتر خبرگزاری رویترز در 25 نوامبر 2019 با انتشار نتایج تحقیقات و بررسی‌های خود درباره توطئه رژیم ایران علیه سعودی و حمله به تاسیسات نفتی آرامکو گزارش داد که علی خامنه‌ای رهبر ایران فرمان حمله به تاسیسات نفتی پادشاهی عربی سعودی را صادر کرده بود.

این خبرگزاری نوشت که 4 ماه پیش از حمله با پهپاد به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی مسئولان بلند پایه امنیتی رژیم ایران در مقر حفاظت شده‌ای در جنوب تهران تشکیل جلسه داده‌ بودند.

رویترز به نقل از منابع ایرانی خود حاضران در این جلسه را فرماندهان عالی سپاه پاسداران با تخصص‌های توسعه موشکی و عملیات سری و از جمله آنها یحیی رحیم صفوی مشاور عالی رهبری در امور نظامی و معاون قاسم سلیمانی فرمانده عملیات برون‌مرزی سپاه قدس ذکر کرد.

موضوع اصلی جلسه که در یکی از روزهای ماه مه گذشته برگزار شده چگونگی تلافی‌جویی و پاسخ به آمریکا پس از خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای و ازسرگیری تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است که زیان‌های شدیدی را بر جمهوری اسلامی وارد کرده است.

رویترز به نقل از 4 تن از منابع آگاه خود درباره محتوای این جلسه نوشت که طی این جلسه و در حضور حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران یکی از فرماندهان عالی‌رتبه سپاه ایستاده و خطاب به حاضران گفت «باید شمشیرهای‌مان را از نیام بیرون کشیده و به آنها درس عبرتی بیاموزیم.»

پس از آن بود که صاحبان ایده‌های تندرو در این جلسه سخن از ضرورت حمله به اهدافی با ارزش بسیار بالا و از جمله آن پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه به میان آوردند.

موافقت خامنه‌ای با حمله به تاسیسات نفتی آرامکو

بنابه این گزارش مسئولان بلند پایه ایرانی در جمع‌بندی این جلسه به این نتیجه رسیدند که هر گونه واکنشی نباید تا حد رویارویی آشکار پیش‌ رفته و واکنش سخت و ویرانگر آمریکا را در پی داشته باشد.

ایران علی‌رغم این اما حمله به تاسیسات نفتی سعودی به عنوان هم‌پیمان آمریکا را ترجیح داد و این پیشنهادی بوده که در جلسه ماه مه و دست کم 4 جلسه پس از آن توسط مقامات نظامی عالی‌رتبه ایران مورد بررسی قرار گرفته بود.

این روایت از حوادث و همان‌طور که خبرگزاری رویترز نوشته، مستند بر اظهارات 3 تن از مسئولان ایرانی آگاه و یک مسئول ایرانی دیگر است که از روند تصمیم‌گیری در ایران با اطلاع هستند.

در واقع این جلسات و بررسی‌ها اولین گام‌های رهبران ایران برای توطئه چینی‌ علیه پادشاهی عربی سعودی و طرح‌ریزی برای حملات 14 سپتامبر به تاسیسات نفتی آرامکو است.

در این رابطه مسئولان ایرانی آگاه به رویترز گفته‌اند که علی‌ خامنه‌ای رهبر ایران با طرح حمله و به این شرط که تلفاتی در میان نیروهای آمریکایی و غیرنظامیان نداشته باشد، موافقت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید