پیامدهای تحریم: سامسونگ و ال‌جی دو برند مشهور لوازم خانگی از ایران رفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کره‌جنوبی که همکاری خود را با شرکت‌های ایرانی در ماه‌های اخیر به دلیل تحریم‌های آمریکا، قطع کردند، امروز آخرین تابلوهای خود در ایران را از سطح شهرها جمع کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، جمعه 14 فوریه 2020، شرکت‌های ال‌جی و سامسونگ کره‌جنوبی که دو برند پرفروش لوزام خانگی در ایران هستند تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران، همکاری خود را با ایران طی ماه‌های اخیر قطع کردند و امروز آخرین تابلوهای خود را از سطح شهرها جمع کردند تا همانطور که پیش از این اعلام شده بود محصولات مونتاژ ایرانی جایگزین آن‌ها شوند.

علیرضا موسوی‌مجد، رئیس هیات‌مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران در این رابطه اعلام کرد که پایین آوردن تابلوهای شرکت کره‌ای سامسونگ از مغازه‌ها چند وقتی است آغاز شده است.

او از جایگزین شدن این محصولات با محصولات جدید ایرانی خبر داد که قرار است هفته‌های آینده نخستین محصولات خود را وارد بازار کنند.

موسوی‌مجد اعلام کرد که مشتریان این محصولات جدید، خدمت گارانتی را تا 18 ماه پس از تاریخ نصب و خدمات پس از فروش را تا 10 سال پس از خرید دریافت خواهند کرد.

پیش از این، مرتضی میری، رئیس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم خانگی تهران به خبرگزاری ایرنا گفت که اعمال تحریم‌ها علیه ایران که خروج شرکت‌های بزرگ از جمله ال‌جی و سامسونگ کره‌جنوبی از بازار لوازم خانگی این کشور را به دنبال داشت، باعث شد که تولیدکنندگان ایرانی این شرکت‌ها، محصولاتی جدید با استفاده از خطوط تولید، امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی خود را جایگزین این شرکت‌ها کنند.

به گفته این مقام صنفی، نام شرکت‌های ایرانی که محصولات جدید را به بازار عرضه می کنند «سام» و «جی‌ پلاس» و گارانتی‌های آن‌ها «سام‌سرویس» ‌و «گلدایران» خواهد بود.

گفتنی است، یکی از صنایعی که تحت‌ تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار گرفت، لوازم خانگی بود. در یک دهه اخیر دو شرکت کره‌ای به‌راحتی اکثر بازار لوازم خانگی ایران را تسخیر کردند و به‌تدریج تولیدکنندگان داخلی را کنار زدند؛ اما در سال گذشته با فشار آمریکا، هر دو شرکت ال‌جی و سامسونگ، به بازار پرسود ایران پشت‌ پا زده و از ایران خارج شدند.

سال گذشته پس از افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار ایران، محمدعلی اسفنانی، مدیر کل تعزیرات تهران، اعمال تحریم و محدودیت ایجاد شده در واردات لوازم خانگی را باعث افزایش قیمت این محصولات عنوان کرد.

او به خبرگزاری خانه ملت گفت که علاوه بر تحریم، برخی تولیدکنندگان لوازم خانگی ایرانی، میزان تولید را به شدت کاهش دادند تا قیمت کالای تولیدی با وارداتی برابری کند و تمام کاستی‌های گذشته آنها جبران شود.

اسفنانی، از عدم توان شرکت‌های تولیدکننده لوازم خانگی داخلی برای تامین نیاز بازار ایران خبر داد.

مدیرکل تعزیرات استان تهران ادامه داد: «در شرایطی که واردات لوازم خانگی محدود شده است متاسفانه نه تنها با افزایش تولید کالای داخلی مواجه نشدیم بلکه افزایش قیمت‌ها در بازار رقم خورد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید