پمپئو: ایران با قاچاق سلاح برای حوثی‌ها؛ شورای امنیت را به چالش می‌کشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایك پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، روز جمعه 14 فوریه اظهار داشت كه رهگیری اسلحه ارسالی از ایران برای حوثی‌ها، دلیلی بر این واقعیت است که ایران، بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان است.

او با تأكید براین که تهران با قاچاق اسلحه برای حوثی‌ها، با شورای امنیت چالش می‌کند، خواستار اقدام بین‌المللی برای تجدید تحریم تسلیحاتی اعمال شده بر ایران شد، كه به زودی منقضی می‌گردد.

پمپئو در توئیتی در حساب کاربری خود گفت: «نیروی دریایی ایالات‌متحده، 385 موشک ساخت ایران و دیگر قطعات تسلیحاتی را در مسیر رسیدن به حوثی‌ها در یمن رهگیری کرده است که این امر، نمونه دیگری از ادامه اقدامات ایران به مثابه بزرگترین حامی تروریسم در جهان در چالش با شورای امنیت سازمان ملل است.»

پمپئو افزود: جهان باید خشونت ایران را نپذیرد و هم اکنون تحرکی را در راستای تجدید تحریم تسلیحاتی اعمال شده علیه ایران، شروع کند که در تاریخ صلاحیت آن در آستانه پایان است.

پمپئو تصویری از سلاح های توقیف شده ایرانی را نیز ضمیمه توئیت خود کرد.

ارتش آمریكا روز پنجشنبه 13 فوریه اعلام كرد كه یك کشتی نیروی دریایی آمریكا، محموله سلاح‌های «طراحی شده و ساخت ایران» را مصادره کرده که مشتمل بربیش از 150 موشك ضد تانك و 3 موشك زمین به هوا ایرانی است.

ارتش در بیانیه ای اعلام کرد که ملوانان کشتی نرماندی، یک‌شنبه گذشته در دریای عرب، وارد عرشه یک کشتی بادبانی شده و سلاح‌هایی را مصادره کردند که شامل 150 موشک هدایت شونده ضد تانک از نوع دهلاویه است که نامی ایرانی برای موشک کورنت روسی است.

ارتش آمریکا تاکید کرد که «دیگر تجهیزات تسلیحاتی مصادره شده از كشتی بادبانی، طراحی شده وساخت ایران شامل، سه موشك زمین به زمین ایرانی، دستگاه‌های تصویربرداری حرارتی و قطعات ساخت ایران برای تجهیزات دریایی و هوایی است.»

از سوی دیگر، فرماندهی مرکزی آمریكا گفته است كه ارسال اسلحه ایران برای حوثی‌ها، ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید