مقام مسئول آمریکائی: از علاوی می‌خواهیم مطالبات مردم عراق را پیاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام عالی‌رتبه وزارت امور‌ خارجه آمریكا روز جمعه 14 فوریه 2020 از محمد‌توفیق علاوی نخست‌وزیر عراق خواست كه به خواسته‌های مردم عراق پاسخ داده و با فساد مبارزه كند.

این مسئول بلند پایه خاطرنشان كرد: دولت آمریكا در چارچوب روابط جامع استراتژیكی كه دو کشور با هم دارند، در حال مطالعه همه جوانب همکاری با دولت عراق است.

او در گفته‌هایش به «العربیه نت» افزود: نوعی شباهت و همگونی میان دولت لبنان و وضعیت دولت عراق، وجود دارد، چرا که اقشاری از مردم عراق از دولت حمایت می‌کنند و کسانی هم هستند که با آن مخالفند. ما از تظاهرکنندگان و حق آن‌ها برای اعتراض مسالمت آمیز، حمایت می‌کنیم زیرا کابینه‌های متوالی درعراق در فساد دست داشتند. ما در انتظار تشکیل کابینه جدید و رای اعتماد مجلس به آن هستیم اما این کابینه، نیازمند کسب مشروعیت مردمی است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: «ما تعداد زیادی از تظاهرکنندگان را دیدیم که تنها خواستار خدمات اساسی، اصلاحات و مبارزه با فساد نبوده بلکه مخالفت با نفوذ ایران را نیز مطالبه می‌کنند که شاید قاسم سلیمانی، نمونه‌ای از نفوذ ایران بود که در عراق تردد داشت و در مورد این که چه کسی نخست‌وزیر آینده عراق باشد، تصمیم می‌گرفت.

مخالفت با گردش در مدار ایران

او افزود: انبوهی از عراقی‌ها هستند که با این گونه مداخلات ایران در عراق، مخالفت ورزیده و با تاکید بر حاکمیت مستقل کشور، نمی‌خواهند عراق در مدار ایران گردش کرده و تصمیم‌هائی که در پیوند با زندگی آنهاست به جای بغداد، از تهران دیکته شود.

این مقام آمریکایی در پیامی خطاب به تهران گفت: «تهران یا میان ایفای نقش به عنوان همسایه عراق و یا یک کشور مداخله گر و کنترل کننده عراق، یکی را انتخاب کند.

مقام وزارت امور خارجه، در ارتباط با موضع اخیر ترامپ مبنی بر گسترش دامنه فعالیت‌های ناتو، که رئیس‌جمهوری در سال 2017 اعلام کرد، افزود؛ ناتو مدت‌ها است در عراق، مأموریت آموزشی را دنبال کرده و دولت آمریکا در صدد توسعه این روند آموزشی است.

بدون آمریکا، این ائتلاف متشکل از 82 کشور، باقی نمی‌ماند

او در مورد تصمیم به خروج نیروهای آمریکایی از عراق، تأکید کرد که ایالات متحده، هم پیمان اصلی عراق در نبرد با داعش است و بدون آن، هیچ ائتلافی از 82 کشور تشکیل نمی شود.

مقام مسئول وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: «ما 4000 عملیات مشترک علیه داعش انجام داده‌ایم. ما در مدت 4 سال، 5.4 میلیارد دلار به دولت عراق کمک نظامی دادیم. اگر به رأی‌گیری در مجلس در مورد خروج نیروهای آمریکایی بنگریم، می‌بینیم که از اقبال چندانی در مجلس برخوردار نشد زیرا سنی‌ها و کردها در رای گیری شرکت نکردند. البته ما به این رأی‌دهی احترام می‌گذاریم اما چشم براه گفت‌وگو در مورد تمامی عرصه‌های مشارکت با عراق هستیم.

کشوری دنباله‌رو

این مقام وزارت خارجه در مورد معافیت‌های اعطا شده به عراق گفت که تصمیم وزیر خارجه ایالات‌متحده برای تمدید آن برای مدت 45 روز، بر اساس منافع امنیت ملی ایالات‌متحده بود تا به عراق اجازه دهد، واردات انرژی از ایران را ادامه دهد.

او گفت: «ما قبلاً به آن‌ها معافیت‌های مشابه داده ایم، اما امیدواریم که عراق، گام‌هائی در راستای خودکفایی بردارد، ولی به باور من، ایران خواهان این است که عراق کشوری دنباله رو و وابسته، باقی بماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید