آمریکا: شرکت چینی «هواوی» فناوری پیگرد تظاهرکنندکان را در اختیار ایران قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دادگستری آمریكا، شركت چینی «هواوی» را در تازه ترین اعمال فشار واشنگتن براین غول فن آوری چین، درقالب یک دادخواست، متهم كرد که فناوری ردیابی معترضین را در اختیار رژیم ایران قرار داده است.

این شرکت همچنین روز پنج‌شنبه 13 فوریه، طی کیفرخواستی جدید، به توطئه برای سرقت اسرار تجاری از 6 شرکت فناوری آمریکایی و نقض قانون اخاذی که معمولاً برای مبارزه با جرایم سازمان یافته بکار می‌رود، متهم شد.

به گفته دادستان‌های دادگاه فدرال در بروکلین نیویورک، «هواوی»، تجهیزات نظارتی را در اختیار ایران قرار داده که مراکز دست‌اندر کار ایران را قادر به زیر نظر گرفتن تظاهرکنندگان در اعتراضات ضد دولتی سال گذشته در تهران کرد.

کیفرخواست

دادستان‌ها در این کیفرخواست گفتند: «هواوی با نصب تجهیزات مراقبتی، از جمله نظارت و شناسایی تظاهرکنندگان در اعتراضات ضد دولتی تهران در سال 2009، به رژیم ایران کمک کرد.»

قابل توجه است که دستگاه حاکمه ایران در پی اعتراضات مردمی در واکنش به سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن در نوامبر 2019 که در بیش از 100 شهر گسترش یافت، بیش از 10 هزار نفر را دستگیر کرد؛ به طوری که نیروهای امنیتی ایران و سپاه پاسداران پس از قطع اینترنت از سوی دولت، دست به سرکوبی خونین زدند که 1500 کشته برجای نهاد.

این در حالی است که «هواوی» عملا با اتهاماتی مبنی بر دروغ گفتن به بانک‌ها درمورد تراکنش‌هائی متهم شده که نقض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، می‌باشد.

در این کیفرخواست همچنین آمده است که این شرکت، با وجود تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر پیونگ یانگ، به دنبال پنهان کردن تجارت خود در کره شمالی بوده است.

«هواوی»، در بیانیه‌ای که اواخر روز پنج‌شنبه 13 فوریه منتشر شد، تمامی این اتهامات را «بی اساس» توصیف کرده و افزود که کیفرخواست جدید، «بخشی از تلاش وزارت دادگستری آمریکا برای وارد کردن خسارت‌های جبران ناپذیر به اعتبار و عملکرد هواوی است که بجای مبتنی بودن بر قانون، از انگیزه‌هائی در رابطه با رقابت طلبی، نشئت می‌گیرد.»

این در حالیست که دولت آمریکا، نگرانی‌های برخاسته از مسائل امنیت ملی را در مورد «هواوی»، ایجاد کرده و متحدان غربی را برای ممانعت از مشارکت این شرکت در شبکه‌های ارتباطی با سرعت بالا، زیر فشار گذاشته است.

رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی آمریكا، این هفته تأكید كرد كه هواوی می‌تواند از طریق تجهیزات شبکه‌ای كه در سطح جهان به فروش می‌رساند، به شکلی مخفیانه از ارتباطات، سوءاستفاده كند

این شرکت در ابراز مخالفت با این ادعا، اظهار داشت که «هرگز مبادرت به دسترسی مخفیانه به شبکه‌های ارتباطی نکرده و نخواهیم کرد و اساسا ما چنین توانمندی نداریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید