شورای امنیت قطعنامه آتش‌بس دائمی در لیبی را به تصویب رساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد بامداد پنجشنبه 13 فوریه 2020 به پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس دائم در لیبی رای داد.

لیبی از ماه ژانویه شاهد آتش‌بس ناپایداری بوده و در همین راستا بریتانیا با ارائه پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس پایدار در لیبی تلاش دارد تا از دست‌آوردهای کنفرانس برلین که ماه گذشته به میزبانی آلمان درباره اوضاع در لیبی منعقد شده حمایت شود.

قطعنامه آتش‌بس دائمی در لیبی با رای موافق 14 عضو دائم و غیر دائم شورای امنیت به تصویب رسید. این در حالی است که روسیه به این قطعنامه رای ممتنع داده است.

این قطعنامه که پیش‌نویس آن را بریتانیا طی 3 هفته اخیر تهیه کرده و چهارشنبه خواستار رای‌گیری درباره آن شده از تمامی طرف‌ها خواسته تا در اولین فرصت و بدون هیچگونه پیش‌شرط‌هایی آتش‌بس دائم برقرار کنند.

در پیشنویس این قطعنامه از تمامی اعضا خواسته شده تا ضمن پایبندی به قطعنامه ممنوعیت ارسال اسلحه به لیبی صادره از سال 2011 همه مشارکت کنندگان در نشست برلین درباره لیبی از دخالت در جنگ لیبی و امور داخلی این کشور خودداری کنند.

ادامه مذاکرات

در قطعنامه همچنین سازمان‌های منطقه‌ای به ویژه اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا را به بررسی چگونگی حمایت از سازمان ملل متحد، در تلاش‌های سیاسی‌اش و امکان نظارت بر آتشب‌س در لیبی فرا می‌خواند.

این پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی بریتانیا همچنین خواستار ادامه مذاکرات در چارچوب کمیته نظامی مشترک 5+5 شده که در اواخر ژانویه و با حضور نمایندگان دو طرف درگیری با هدف رسیدن به «آتش‌بس دائم» شامل مکانیسم‌های نظارتی، جدا ساختن نیروها و تدابیر اعتمادسازی تشکیل شده است.

ممنوعیت ارسال اسلحه به لیبی

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه با اکثریت 14 رای موافق پیش‌نویس قطعنامه مشترک ارائه شده از سوی آلمان و بریتانیا مبنی بر تمدید ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی و همچنین تدابیر مرتبط با نفت، ممنوعیت سفر و بلوکه شدن دارایی‌های لیبی تا 30 آوریل 2021 را به تصویب رساند.

روسیه از رای دادن به این قطعنامه امتناع کرد و از اعمال ممنوعیت‌های بیشتر علیه مردم لیبی ابراز تاسف کرده و آن را غیر ضروری دانست.
این قطعنامه از کارشناسان سازمان ملل مسئول در زمینه نظارت بر اجرایی کردن تحریم‌ها می‌خواهد تا گزارش‌هایی را درباره « هر گونه اطلاعات مربوط به واردات غیرقانونی به لیبی و صادرات غیرقانونی نفت و از آن جمله نفت خام و فرآورده‌های نفتی پالایش شده از این کشور» ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید